Lotnisko: Podział na Zgromadzeniu Wspólników Portu Lotniczego

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Nadzorczej Portu Lotniczego Warszawa – Modlin, nie udało się podjąć decyzji o uruchomieniu kredytu w wysokości 47 mln zł. Nie przyjęto też planu generalnego dotyczącego m.in. niezbędnych inwestycji. W obu przypadkach od głosu wstrzymali się udziałowcy strony rządowej – PPL i Agencja Mienia Wojskowego.

Przedmiotem obrad były dwie ważne dla lotniska w Modlinie sprawy tzn. podjęcie uchwały wyrażającej zgody zarządowi na zaciągnięcie kredytu w wysokości 47 mln zł z poręczeniem województwa, który byłby przeznaczony na budowę tymczasowego terminala oraz remonty i modernizacje pola ruchu naziemnego, czyli wszystkich dróg kołowania płaszczyzn postojowych i środkowej części pasa startowego. Niestety, uchwała ta nie uzyskała większości. Od głosu wstrzymali się przedstawiciele strony rządowej (AMW i PPL) co oznacza głosowanie przeciwko tej uchwale (decyzje muszą być podejmowane jednogłośnie). Przedstawiciele obu samorządów (Samorządu Województwa Mazowieckiego i Nowego Dworu Mazowieckiego) głosowali za.

Druga uchwała dotycząca zaopiniowania tzw. planu generalnego również nie została zaakceptowana przez przedstawicieli strony rządowej.
Każde lotnisko ma obowiązek sporządzić plan generalny, który niezbędny jest Ministerstwu Infrastruktury do prac związanych z polityką lotnictwa na terenie Polski. Taki plan był już procedowany od wielu miesięcy, rada była zapoznawana z postępem. Niestety to głosowanie miało taki sam przebieg jak to dot. zaciągnięcia kredytu.

We wtorek z kolei odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników. Aby umożliwić rozwój lotniska i rozpocząć niezbędne inwestycje i remonty, zarząd spółki przedstawił wniosek dotyczący proporcjonalnego podniesieniu kapitału przez wszystkich wspólników. Znów jednak nie wyrazili na to zgody wspólnicy ze strony rządowej – PPL i AMW.

W tej sytuacji samorząd województwa mazowieckiego zaproponował jednostronne przeniesienie kapitału i zadeklarował gotowość wsparcia lotniska kwotą 50 mln. zł. To środki niezbędne by port mógł się dalej rozwijać i realizować bieżące remonty (ok. 20 mln. jest potrzebne na rozbudowę terminala, a na bieżące remonty ok. 27 mln).

Po tej propozycji PPL zawnioskował o przerwę w Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników, która potrwa do 12 marca. Podczas zgromadzenia marszałek Adam Struzik raz jeszcze poinformował PPL o gotowości samorządu województwa do odkupienia udziałów PPL.

Źródło: Jacek Kowalski – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.