Lotnisko: Ukarani mandatami za przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom

Wczoraj (30.03) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w ramach kontroli legalności pobytu na terenie nowodworskiego portu lotniczego po przylocie samolotów ze Sztokholmu i Bolonii, ujawnili dwóch cudzoziemców, którzy nie posiadali dokumentów upoważniających do pobytu w Polsce.

Ujawnieni cudzoziemcy to 32-letni obywatel Gambii oraz 27-letni obywatel Albanii. Gambijczyk podróżował ze Sztokholmu posiadając swój oryginalny paszport oraz włoską kartę pobytu, której termin ważności upłynął 3 miesiące temu. Mężczyzna oświadczył, że jest w trakcie ubiegania się o nowy tytuł pobytowy na terytorium Włoch, jednak w międzyczasie zdecydował się na odwiedziny swojej rodziny w Szwecji. W związku z zaistniałą sytuacją, mężczyznę pouczono o obowiązku niezwłocznego powrotu na terytorium państwa, w którym stara się o zalegalizowanie swojego pobytu, bo na terenie Polski przebywa nielegalnie. Cudzoziemiec za naruszenie art. 49a § 1 kodeksu wykroczeń tj. przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom, został ukarany mandatem karnym. Po zakończeniu czynności w sprawie, podróżny zadeklarował natychmiastowy powrót do Włoch.

Do podobnego zdarzenia tyle, że z udziałem obywatelem Albanii, doszło tego samego dnia, po przylocie samolotu z Bolonii. Mężczyzna również został poddany kontroli legalności pobytu, podczas której okazał paszport wydany przez władze Albanii i zdjęcie w telefonie włoskiej karty pobytu, która jak oświadczył została mu skradziona ponad rok temu. Obecnie przebywa w procedurze o uzyskanie kolejnej karty pobytu, na dowód czego przedstawił dokumenty poświadczające złożenie wniosku, a tym samym fakt przebywania w procedurze o uzyskanie nowego tytułu pobytowego i legalny pobyt na terytorium Włoch. Podobnie jak Gambijczyk, cudzoziemiec za przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom został ukarany mandatem oraz pouczony o niezwłocznym powrocie do kraju w którym ubiega się o legalny pobyt.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.