Mazowiecki Dzień Strażaka 2024

24 maja 2024 roku na placu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 5 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy odbyły się Mazowieckie Obchody Dnia Strażaka, w których wspólnie ze strażakami i pracownikami cywilnym Państwowej Straży Pożarnej oraz druhami Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa, udział wziął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz w asyście Zastępcy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Pawła Frysztaka.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem przez dowódcę uroczystości st. kpt. Roberta Rudzińskiego meldunku, który przyjął Pan Wiesław Leśniakiewicz. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Artur Gonera przywitał uczestników obchodów.

Dzień Strażaka jest okazją do wyróżnienia wszystkich strażaków, zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych, za ich niebezpieczną i ciężką służbę, niejednokrotnie ratującą zdrowie i życie ludzi. Podczas uroczystości zasłużeni funkcjonariusze, pracownicy cywilni i druhowie otrzymali odznaczenia, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnienia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał odznaczenia państwowe strażakom Państwowej Straży Pożarnej oraz druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa mazowieckiego:
– za zasługi dla Państwa i obywateli spełniając czyny przekraczające zakres zwykłych obowiązków, nadał: KRZYŻE ZASŁUGI;
– za wybitne osiągnięcia w realizacji zadań wynikających z bycia członkiem ochotniczych straży pożarnych, nadał: KRZYŻE ŚWIĘTEGO FLORIANA;
– za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, nadał: MEDALE ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji za długoletnią ofiarną służbę i działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej nadał: ODZNAKI „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ”;
– za działania podejmowane w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska nadał: ODZNAKI ŚWIĘTEGO FLORIANA „ZA ZASŁUGI DLA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ”.

Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nadało druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa mazowieckiego:
– ODZNAKI ZŁOTEGO ZNAKU ZWIĄZKU OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ;
– KRZYŻ RYCERSKI ŚWIĘTEGO FLORIANA, ZA MĘSTWO, RATOWANIE ŻYCIA I OCHRONĘ MIENIA;
– MEDAL HONOROWY IM. BOLESŁAWA CHOMICZA.

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania związku nadało:
– MEDALE „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA”;
– ODZNAKĘ HONOROWĄ „ZASŁUŻONY DLA ODDZIAŁU WOJEWÓDZKIEGO ZOSP RP WOJ. MAZOWIECKIEGO”.

Kapituła Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej Odznaki Św. Floriana Mazovia, jako wyraz uznania za działalność na rzecz społeczeństwa i praw człowieka w dziedzinie upowszechniania służby w Polsce nadała: KRZYŻ ŚWIĘTEGO FLORIANA.

Dodatkowo szerokie grono funkcjonariuszy PSP otrzymało również awanse na wyższe stopnie służbowe.

Tradycją w garnizonie mazowieckim jest wyróżnienie tytułem „Strażak Roku” i „Strażak Miesiąca” funkcjonariuszy, którzy poza służbą wykazali się odwagą i profesjonalizmem w niesieniu pomocy potrzebującym. Podczas Mazowieckiego Dnia Strażaka uhonorowano strażaków, którzy swoim działaniem w 2023 roku, przyczynili się do uratowania życia, zdrowia i mienia.

W bieżącym roku honorowym tytułem „Strażaka Roku 2023” wyróżniono sekc. Arkadiusza Kropielnickiego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy, który przebywając na urlopie, podczas odpoczynku na plaży zauważył topiącego się 13-letniego chłopca. Po wyciągnięciu dziecka na brzeg, stwierdził brak funkcji życiowych. Niezwłocznie przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz z ratownikami, którzy w międzyczasie dotarli na miejsce. Po około 40 minutach od rozpoczęcia RKO dziecko odzyskało funkcje życiowe.

Tytułem „Strażaka Miesiąca” za działania ratownicze wyróżniono natomiast:
1.    st. kpt. Daniela Kwiatkowskiego z Komendy Powiatowej PSP w Otwocku za działania ratownicze podjęte w związku z zachłyśnięciem się jedzeniem 1,5 – rocznego dziecka;
2.    mł. kpt. Andrzeja Kordka z Komendy Powiatowej PSP w Nowym Dworze Mazowieckim za działania ratownicze podjęte w związku z ratowaniem życia poszkodowanemu mężczyźnie,
3.    st. sekc. Piotra Walczuka z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy za działania ratownicze podjęte w związku z potrąceniem kobiety i dwóch małoletnich dziewczynek przez autobus,
4.    str. Bartłomieja Jagiełło z Komendy Powiatowej PSP w Grodzisku Mazowieckim za działania ratownicze podjęte w związku z wypadkiem drogowym z udziałem dwóch pojazdów osobowych i ciągnika siodłowego, w którym uczestniczyło 6 osób,
5.    st. ogn. Dominika Zasłonę z Komendy Powiatowej PSP w Powiecie Warszawskim Zachodnim za działania ratownicze podjęte w związku z pożarem lasu i pożarem domu jednorodzinnego,
6.    ogn. Bartłomieja Wielgołas z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 12 Komendy miejskiej PSP m.st. Warszawy za działania ratownicze podjęte w związku z udzieleniem pomocy mężczyźnie, ugodzonemu nożem,
7.    mł. ogn. Kamila Lewandowskiego z Komendy Powiatowej PSP w powiecie warszawskim zachodnim za działania ratownicze podjęte w związku ze zdarzeniem drogowym, w którym poszkodowane zostały dwie osoby,
8.    st. kpt. Roberta Maszkiewicza z Komendy Powiatowej PSP w Garwolinie za działania ratownicze podjęte w związku z udzieleniem pomocy poszkodowanemu mężczyźnie,
9.    str. Dariusza Januszko z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy za działania ratownicze podjęte w związku z udzieleniem pomocy półtorarocznemu dziecku, potrzebującemu natychmiastowej pomocy,
10.    st. sekc. Dorianowi Zającowi z Komendy Miejskiej PSP w Siedlcach za działania ratownicze podjęte w związku z udzieleniem pomocy poszkodowanemu mężczyźnie,
11.    st. sekc. Dariuszowi Parol z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 15 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy za działania ratownicze w związku z udzieleniem pomocy poszkodowanemu mężczyźnie.

Po zakończeniu wręczania odznaczeń, awansów na wyższe stopnie służbowe i wyróżnień, zaproszeni goście zabrali głos, składając serdecznie gratulacje i podziękowania wszystkim strażakom, za ich codzienną działalność.

Sekretarz Stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, podkreślił:
„Wam zawdzięczamy budowanie bezpieczeństwa naszego kraju, to Wy na co dzień służycie naszym obywatelom, to na Was liczymy w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych. Wyrazy uznania szczególnie kieruję pod adresem wszystkich strażaków, druhów ochotników licznych na terenie województwa, chętnych do działania społecznego, niosących pomoc i ratunek… Chciałem życzyć wszystkim strażakom ziemi mazowieckiej, zawsze szczęśliwych powrotów do swoich remiz, do swoich rodzin…”.

„Dziękuję za zaangażowanie i ciężką pracę, za poświęcenie. Strażacy jako grupa zawodowa kolejny rok cieszą się największym poważaniem i zaufaniem społecznym. To wielkie wyróżnienie, ale też zobowiązanie… ” – przekazał natomiast Zastępca Komendanta Głównego PSP st. bryg. Paweł Frysztak.

Na koniec obchodów odbyła się defilada z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Uroczystość została uświetniona oprawą muzyczną zapewnioną przez Orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaskach na czele z kapelmistrzem Panem Tomaszem Kirszlingem.

 

Opracowanie: mł. kpt. Katarzyna Urbanowska – Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: asp. Maciej Krysiński – Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy, asp. Mateusz Radzikowski – Komenda Miejska PSP w Siedlcach.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.