Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze Mazowieckim, skierowała do Sądu Rejonowego, akt oskarżenia przeciwko Bogusławowi M. Mężczyzna oskarżony jest w sprawie utonięcia 56-letniego klienta nowodworskiej pływalni w lipcu 2022 roku. Prokurator ustalił, że kierownik zmiany ratowników naraził człowieka na niebezpieczeństwo, konsekwencją czego była śmierć. Mężczyzna zamiast pilnować pływalni, to siedział w pomieszczeniu służbowym, gdzie jak ustaliła prokuratura korzystał z telefonu komórkowego.
Do wypadku na terenie nowodworskiej pływalni doszło 18 lipca 2022 roku. 56-letni mężczyzna korzystający z basenu sportowego, raptem opadł na dno. W tym czasie kierownik zmiany ratowników Bogusław M. zamiast być na terenie pływalni, poszedł do pomieszczenia socjalnego i korzystał z telefonu komórkowego. O tonącym mężczyźnie, pozostałych ratowników powiadomił syn mężczyzny. Jednak na pomoc było już za późno.
Prokurator w trakcie śledztwa ustalił, że Bogusław M. będąc zatrudnionym na stanowisku ratownika, gdzie z racji pełnionej funkcji ciążył obowiązek opieki nad osobami korzystającymi z basenu, pełniąc jednocześnie funkcję kierownika zmiany ratowników, nieumyślnie naraził pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez brak sprawowania nadzoru nad przydzieloną strefą, nieprzestrzeganiu wewnętrznych procedur nakazujących zamknięcie części rekreacyjnej basenu oraz nieprzestrzeganiu zakazu korzystania z telefonu komórkowego przez co nie mógł podjąć niezwłocznie właściwych działań ratowniczych wynikających z przepisów Ustawy z dnia 18.08.2011r o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych oraz wewnętrznych dokumentów pracowniczych w ten sposób, że będąc odpowiedzialnym za nadzór nad strefą nr 2 basenu sportowego na którym pływał pokrzywdzony o godzinie 16:26:53 opuścił strefę 2 nie polecając jednocześnie pozostałym dwóm ratownikom zamknięcia części rekreacyjnej basenu oraz objęcia nadzorem jedynie basenu sportowego na stanowiskach 1 i 2, po czym udał się do pomieszczenia dyżurki, gdzie korzystał z telefonu komórkowego oraz przebywał do godziny 16:32:07 kiedy został powiadomiony o konieczności udzielenia pomocy pokrzywdzonemu, czym doprowadził do znacznego opóźnienia akcji ratowniczej mającej na celu udzielenie pierwszej pomocy pokrzywdzonemu, który o godzinie 16:26:54 podczas pływania stracił przytomność, co istotnie zmniejszyło szansę na przeżycie pokrzywdzonego, tj. o czyn z art. 160 § 2 w zw. z art. 160 § 3 kk. – przekazała naszej redakcji Katarzyna Skrzeczkowska – rzecznik prasowy, prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga.
Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim wyznaczył pierwsze posiedzenie w połowie listopada.