Moda na recykling w Zakroczymiu

Mariia Horbenko zaprojektowała niesamowitą stylizację, a uczniowie dwóch szkół podstawowych z terenu Gminy Zakroczym nadali elektroodpadom drugie życie. Wzięli udział w warsztatach piątej edycji akcji edukacyjno – ekologicznej „Moda na recykling” Europejskiej Platformy Recyklingu.

Uczniowie stworzyli suknię ze zużytych, niebieskich kabli i nakrycie głowy w stylu kołczugi ze srebrnych elementów z zepsutych urządzeń elektronicznych, a także spódnice, sukienki, torebki, kapelusze, okulary i wiele innych strojów z elektrośmieci. Najpierw była lekcja przyrody prowadzona przez panią pedagog – Katarzynę Roszkowską i Magdalenę Staśkiewicz – ekspertkę ERP Polska, a następnie kreatywna i pouczająca zabawa. W wydarzeniu wziął udział Burmistrz Zakroczymia – Artur Ciecierski, Zastępca Burmistrza – Agata Januszewska i zaangażowana kadra nauczycielska. Zakroczym jest jedyną gminą z powiatu nowodworskiego biorącą udział w tegorocznej edycji akcji.

Europejska Platforma Recyklingu od lat podejmuje działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Przykładem tych działań jest projekt „Moda na recykling” realizowany we współpracy z projektantkami, absolwentkami Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Ekspertki modowe odwiedzają najpierw zakłady przetwarzania elektroodpadów, w których wybierają bezpiecznie przetworzone surowce na bazę do stylizacji. Wyselekcjonowane materiały trafiają następnie na warsztaty z dziećmi i młodzieżą, podczas których Europejska Platforma Recyklingu przekazuje treści edukacyjne. Uczestnicy dowiadują się czym jest recykling, jak prawidłowo segregować odpady i jak być bardziej eko. Z każdych warsztatów przygotowywany jest materiał wideo, który trafia na kanał YouTube ERP.TV poświęcony edukacji ekologicznej. Można na nim znaleźć serię filmików, które w przystępny sposób tłumaczą jak właściwie postępować ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i odpadami opakowaniowymi.

W tym roku organizujemy piątą, jubileuszową edycję akcji „Moda na recykling”. Warsztaty modowe i artystyczne polegające na nadaniu elektrośmieciom „drugiego życia” bardzo podobają się uczestnikom, dlatego w każdej edycji odwiedzamy nowe miasta i gminy z terenu całej Polski. Cieszymy się, że w czasie każdego z wydarzeń młodzi ludzie choć na chwilę odrywają się od telefonu czy komputera, a przygotowując recyklingowe stylizacje uruchamiają swoją wyobraźnię i robią coś pożytecznego dla środowiska. Dzięki takim projektom widzimy, że edukacja ekologiczna, którą prowadzimy ma sens i spotyka się ze wspaniałym odbiorem zarówno młodszych, jak i dorosłych. Wszyscy dowiadują się dlaczego elektroodpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci i gdzie znaleźć specjalne punkty zbiórki zużytego sprzętu – mówiła Magdalena Staśkiewicz, ekspertka ds. edukacji ekologicznej ERP Polska Organizacji Odzysku SEiE i Organizacji Odzysku Opakowań S.A.

W 2024 r. wspólnie z projektantkami mody i animatorami ekipa ERP.TV odwiedza nowe miasta i gminy z terenu całej Polski. Wśród patronów honorowych znalazła się Gmina Zakroczym na czele z Burmistrzem – Arturem Ciecierskim. Recyklingowe stylizacje zaprezentowane zostaną podczas wielkiego pokazu mody we wrześniu br. w Warszawie. Wśród gwiazd, które do tej pory wspierały projekt znalazły się: Anna Mucha, Basia Kurdej – Szatan, Paulina Sykut – Jeżyna, Dorota Gardias, Monika Richardson, Agnieszka Kaczorowska – Pela, Katarzyna Skrzynecka, Małgorzata Tomaszewska, Edyta Herbuś, Katarzyna Cichopek, Fit Lovers, Olivier Janiak, Zygmunt Chajzer i inni. Kto zaprezentuje projekty przygotowane przez dzieci z Gminy Zakroczym dowiemy się już wkrótce!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.