Modlin Twierdza: 17 strażaków na czterech łapach

4 maja obchodzony jest Dzień Strażaka. Z tej okazji postanowiliśmy pokazać strażaków ale na czterech łapach. Tych w powiecie nowodworskim mamy aż 17. Wszystkie służą w Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w sekcji psów poszukiwawczych a jeden w sekcji ratownictwa wodnego.

Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne w Modlinie Twierdzy posiada trzy sekcje: poza pożarniczą i wodną jest również sekcja psów poszukiwawczo – ratowniczych. Jej dowódcą jest dh. Kamil Malicki przewodnik jedynego na Mazowszu psa w OSP, który posiada uprawnienia do pracy na gruzowiskach. W sekcji są również 3 inne psy które posiadają zdane egzaminy i mogą brać udział w akacjach poszukiwawczych.

W 2020 roku sekcja brała udział w 9 poszukiwaniach osób zaginionych w terenie otwartym i jednej akcji na gruzowisku w Warszawie, gdzie zawaliła się część kamienicy. W 2021 roku dysponowani byliśmy już do 3 akcji poszukiwawczych – mówi dh Kamil Malicki – dowódca sekcji.

Strażaków do działań poszukiwawczych dysponują odpowiednie służby. Na terenie powiatu zgłoszenie o potrzebie pomocy w poszukiwaniach wpływa do Powiatowego Stanowiska Kierowania od nowodworskich policjantów. Po zebraniu sprzętu i transporcie na miejsce koncentracji sił i środków, zespoły z psami są gotowe do poszukiwań. Sekcja dysponowana jest również na obszar Mazowsza a może być nawet i kraju. Wszystko to za sprawą włączenia 1 stycznia 2020 roku do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Modlinie Twierdzy, której sekcja poszukiwawcza jest częścią.

– Bardzo cenimy sobie współpracę z sekcją poszukiwawczą z Modlina Twierdzy. Za każdym razem gdy dostajemy informację o zaginięciu osoby w trudno dostępnym obszarze, natychmiast zwracamy się o pomoc w poszukiwaniach i korzystamy ze wsparcia strażackich psów poszukiwawczych – mówi naszej redakcji st. asp. Joanna Wielocha z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

Opisy wszystkich psów znaleźć można na stronie internetowej sekcji pod adresem https://psyratownicze.osprwndm.pl/

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.