Na lotnisku pilnuj swojego bagażu. Możesz słono tego żałować!

Roztargnieni pasażerowie lotniska Warszawa – Modlin,  pozostawiają bez opieki bagaże zarówno w hali terminala jak i na lotniskowym parkingu. Nie ma dnia by radiowęzeł lotniska, nie podawał komunikatów o znalezionym bagażu. W większości właściciele odrazu się odnajdują.

Niestety bywają i takie sytuacje że po pozostawiony bagaż, nikt się nie zgłasza. Wtedy do akcji wkracza Straż Graniczna, która zarządza ewakuację i przeprowadza rozpoznanie minersko – pirotechniczne. W ciągu ostatnich kilku dni, taka sytuacja miała miejsce 2 razy.

Zdarzenie 10 października

W dniu 10.10.2015r. o godzinie 19.15 funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG Warszawa – Modlin otrzymali informację o pozostawionym bagażu na parkingu przed terminalem. Po przybyciu na miejsce okazało się, że pozostawiony przedmiot, to walizka koloru grafitowego o wymiarach 70cmx45cmx30cm znajdująca się między samochodami. Z uwagi na zagrożenie wyznaczono wstępną strefę bezpieczeństwa, po czym poinformowano KZ PSG Warszawa-Modlin o konieczności ewakuacji.

Dyżurny Portu ogłosił ewakuację parkingu oraz dróg dojazdowych do Terminala.

Po ewakuowaniu osób z zagrożonej strefy oraz przybyciu na miejsce służb ratowniczych, dokonano neutralizacji bagażu. Po sprawdzeniu zawartości walizki stwierdzono, że poza rzeczami osobistymi nie znajdują się w nim przedmioty niebezpieczne. Działania minersko-pirotechniczne spowodowały opóźnienia w trzech rejsach lotniczych. Następnego dnia zgłosił się 35-letni obywatel Irlandii – roztargniony właściciel pozostawionego przeddzień bagażu, na którego nałożono mandat karny gotówkowy w wysokości 500 złotych zgodnie z art. 210, ust.1, pkt. 7 Ustawy Prawo Lotnicze.

Zdarzenie 13 października

W dniu 13.10.2015r. otrzymano informację od pracownika parkingu o pozostawionym bagażu na parkingu przed Terminalem MPL Warszawa-Modlin. Po przybyciu na miejsce okazało się, że pozostawiony przedmiot, to walizka koloru szarego o wymiarach z wizerunkiem głowy bohatera filmowego Spiderman,znajdująca się przy kasie parkingowej nr. 5.

Z uwagi na zagrożenie wyznaczono wstępną strefę bezpieczeństwa, po czym poinformowano KZ PSG Warszawa-Modlin o konieczności ewakuacji.

O godz. 20.50 Dyżurny Portu ogłosił ewakuację parkingu oraz dróg dojazdowych do Terminala oraz części ogólnodostępnej terminala (strefa przylotów).

Po ewakuowaniu osób z zagrożonej strefy oraz przybyciu na miejsce służb medycznych, Straży Pożarnej i Policji dokonano neutralizacji bagażu z wykorzystaniem dostępnych środków ochrony osobistej oraz robota pirotechnicznego. Następnie dokonano manualnego otwarcia i sprawdzenia zawartości przedmiotu (rzeczy osobiste). W celu ustalenia tożsamości osoby podjęto decyzję o sprawdzeniu zawartości bagażu w obecności pracownika Portu Lotniczego a następnie przekazaniu go właścicielowi z zastrzeżeniem wydania go bez zgody Straży Granicznej.

Działania minersko-pirotechniczne spowodowały opóźnienie w odlocie – 14 minut.

Po raz kolejny apelujemy 

Nie pozostawiajcie bagaży bez opieki!

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.