Nasielsk: Jubileuszowe spotkanie z Wiolettą Piasecką

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Nasielsku odbyła się niezwykle miła uroczystość zorganizowana pod patronatem Burmistrza Nasielska i Dyskusyjnego Klubu Książki. Okazje do spotkania były dwie: dziesięciolecie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz spotkanie z pisarką, Wiolettą Piasecką, z którą nasielska biblioteka spotyka się już od dziesięciu lat.

Autorka napisała łącznie 29 książek. Są to magiczne utwory dla dzieci, jednak jej marzeniem było napisanie książki dla dorosłych. To marzenie udało się spełnić dzięki wydawnictwu Szara Godzina. To za ich sprawą została wydana jej debiutancka powieść dla dorosłych „Przyjdzie pogoda na miłość”. Tym bardziej cieszy nas fakt, , że kilka dni po premierze udało nam się gościć pisarkę w progach nasielskiej placówki .Ten utwór Wioletta Piasecka pisała jedynie cztery miesiące, doszkalając swój kunszt pisarski poprzez liczne kursy pisania. Książka jest ważna dla autorki, ponieważ włożyła w nią całe serce. Pisarka pragnie, aby czytelnicy dobrze bawili się przy jej lekturze. To jest jej cel pisania. Wioletta Piasecka zapewniła nas o tym, iż utwór nie jest banalny i my, podczas czytania, nie będziemy się nudzić. Pod koniec spotkania autorka odczytała fragment swojej powieści, zachęcając tym wszystkich uczestników do zdobycia jej powieści z autografem i piękną dedykacją. Na licznie przybyłych czekał miły, słodki poczęstunek w postaci tortu okolicznościowego łączącego dwa niezwykle ważne dla nas wydarzenia. Nie zabrakło również wspólnych zdjęć oraz autografów . Spotkanie to zaliczamy do udanych i bardzo inspirujących. Liczymy na kolejne i życzymy owocnego pisania książek dla dorosłych.

Dyskusyjny Klub Książki, który świętował 10-lecie swojej działalności ,powstał 20 listopada 2010 roku . Tworzą go ludzie w różnym wieku, których łączy pasja czytania i potrzeba rozmawiania o książkach. Klubowiczem może zostać każdy – niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak dużo czyta. Nasze spotkania oparte są na założeniu, że biblioteka jest miejscem w którym można rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach oraz że nie trzeba być literaturoznawcą czy krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Od samego początku moderatorem DKK jest kustosz Izabela Mazińska, w chwili obecnej współtworzą go starszy bibliotekarz Jolanta Budziszewska-Rogalska i bibliotekarz Marta Czeremurzyńska. Przez te wszystkie lata spotykaliśmy się zawsze w sympatycznej , ożywionej atmosferze 86 razy , omówiliśmy wspólnie 91 pozycji książkowych. Przekrój przeczytanych książek był przeróżny:, były to głównie książki ambitne, jak i zwykłe „czytadełka”, reportaże ,publikacje podróżnicze , biografie i powieści. Uczestnicy dyskutowali na temat przeczytanych książek, analizowali ich treść , dzielili się swoimi odczuciami. Opinie bywały różne, niekiedy czytana książka podobała się wszystkim klubowiczom, a niekiedy tylko kilku osobom. Miła atmosfera, przy kawie , herbacie i dobrym ciastku, inspirujące rozmowy o przeczytanych utworach, inne spojrzenie oraz możliwość usłyszenia opinii często odmiennej od własnej były najważniejszymi atutami spotkań.

Oprócz udziału w ożywionych dyskusjach na temat wspólnie przeczytanych książek klubowicze mogli uczestniczyć w wyjazdach do teatru (nasz ulubiony Teatr Dramatyczny w Płocku- staramy się zorganizować przynajmniej dwa wyjazdy w ciągu roku) i spotkaniach autorskich z pisarzami . Na przestrzeni tych dziewięciu lat gościliśmy min. Marię Ulatowską, Jacka Skowrońskiego, Grzegorza Kasdepke, Pawła Beręsewicza, Ewę Chotomską , Joannę Olech, Monikę Sawicką, Wiolettę Piasecką, Wiesława Drabika, Annę Czachorowską, Justynę Bednarek, Małgorzatę Strękowską-Zarembę, Dorotę Gelner, Natalię Usenko. Do klubu należy obecnie 15 osób i liczba ta nadal wzrasta. Nasze spotkania odbywają się raz w miesiącu w sobotę. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszego grona.