Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Nowodworscy strażnicy graniczni w akcji

W minioną sobotę (5 listopada) na jednej ze stacji benzynowych funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali czterech mężczyzn, w tym – dwóch obywateli Ukrainy, oraz dwóch cudzoziemców podających się za obywateli Afganistanu.

Obywateli Ukrainy podejrzewa się o zorganizowanie innym cudzoziemcom przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, natomiast obywateli Afganistanu – za nielegalne przekroczenie granicy państwowej podstępem we współdziałaniu z innymi osobami. Do zdarzenia doszło na stacji benzynowej na terenie woj. mazowieckiego podczas postoju skody fabia, którą 29 – letni ukraiński kierowca wraz ze swoim kompanem – obywatelem Ukrainy przewozili dwóch – podających się za obywateli Afganistanu – mężczyzn, w kierunku zachodniej granicy RP. Podczas podjętej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej kontroli legalności pobytu wobec cudzoziemców, okazało się, że wszyscy poza kierowcą nie posiadają dokumentów tożsamości oraz nie potrafili powiedzieć w jakich okolicznościach znaleźli się w Polsce.

Po zatrzymaniu, cała czwórka została przewieziona do Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w celu kontynuacji czynności w sprawie. Wobec dwóch mężczyzn, podających się za obywateli Afganistanu wszczęto postępowanie przygotowawcze. Zostały im przedstawione zarzuty o czyn z art. 264 § 2 kk. tj. nielegalnego przekroczenia granicy państwowej podstępem we współdziałaniu z innymi osobami. Mężczyźni przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Każdy z nich skorzystał z prawa wynikającego z artykułu 335 § 1 kpk. dobrowolnie poddając się karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata oraz podania wyroku do publicznej wiadomości.

Z kolei dwaj obywatele Ukrainy zostaną dzisiaj doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Wyszkowie w celu przeprowadzenia dalszych czynności procesowych w kierunku organizowania innym cudzoziemcom przekroczenia granicy RP wbrew przepisom tj. z art. 264 § 3 kk. za co grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Ponadto Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin wszczął z urzędu postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu wszystkich czterech cudzoziemców. Wobec podających się za Afgańczyków mężczyzn wystąpi do Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim o umieszczenie ich w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców na okres 3 miesięcy.

Czynności w sprawie trwają.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.