Nowy Dwór Maz: Aktywny Nowy Dwór się rozwija

W związku z rozwojem inicjatywy Aktywny Nowy Dwór, rozmawiamy z jego liderem Karolem Bielcem.

W zeszłym roku powstała w naszym mieście inicjatywa Aktywny Nowy Dwór. Czemu ma ona służyć?
Aktywny Nowy Dwór skupia kreatywne osoby, które chcą współdziałać dla miasta oraz lokalnej społeczności. Mają wiele ciekawych pomysłów, którymi się dzielą i wspólnie wdrażają. Pracowały już wcześniej społecznie, a teraz chcą angażować się w większa ilość projektów o szerszym zakresie tematycznym.

W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie organizacjami pozarządowymi i zaangażowanie NGO ? Dlaczego tak się dzieje ?
Ludzie potrzebują się spełniać w różnych dziedzinach, zarażać innych swoją pasją, chcą robić coś dla lokalnej wspólnoty, budować swoją własną społeczność i dobrze się w niej czuć. Żyjemy w czasach, w których nie liczą się tylko przystanki, chodniki, chociaż infrastruktura jest niewątpliwie bardzo ważna, ale równie istotne są integracja i współpraca łączące ludzi w każdym wieku wokół sportu, zdrowego stylu życia, kultury, ekologii czy też działań charytatywnych.

W takim razie na czym Wy chcecie się skupić ?
Organizujemy wiele imprez sportowych, również o charakterze charytatywnym, co sprawia nam wielką radość. Nasze wydarzenia biegowe wpisały się już w kalendarz sportowy miasta i z roku na rok wzrasta zainteresowanie nimi wśród uczestników. Zorganizowaliśmy w trudnym czasie pandemii, kilka edycji kina samochodowego, a dzięki pozyskaniu sponsora udało się nam zrealizować świąteczną akcję charytatywną pod nazwą „Wigilia dla każdego”. Mamy jednak o wiele więcej pomysłów, do realizacji których chcemy zaprosić także innych. Planujemy między innymi zorganizować Pokaz Młodych Talentów, koncerty, promocję odnowionego przez nas szlaku turystycznego, jak również skupić się na ekologii. W naszym mieście w związku z zagrożeniem smogowym istnieje ogromna potrzeba działań w zakresie edukacji na temat sposobów dbania o czystość powietrza, zmiany mentalności osób ogrzewających domy starymi piecami węglowymi i wsparcia ich w zakresie ich wymiany.

Chcielibyśmy także współdziałać w naszych projektach z sąsiednimi gminami i myśląc o dalszym rozszerzaniu przedsięwzięcia utworzyć w przyszłości inicjatywę Aktywne Mazowsze.

Jaki był odzew na Waszą akcję „dołącz do ekipy” ?
Byliśmy pozytywnie zaskoczeni odpowiedzią wielu osób na naszą akcję, dzięki której nawiązaliśmy nowe kontakty. Jednym z nich jest właśnie współpraca z Nowodworskim Alarmem Smogowym, który prowadzi swój profil na Facebooku. Chcieliśmy, aby zgłosili się do nas też tzw. „niezdowoleni”, by zamiast narzekać, mieli okazję zaangażować się i wspólnie zmienić coś na lepsze. Mamy nadzieję, że zaowocuje to wkrótce nowymi projektami i współdziałaniem, którego efekty będą służyły nam wszystkim. Razem można osiągnąć znacznie więcej.

Jakie są Pana zdaniem mocne strony naszego miasta ?
Lotnisko, które niewątpliwie jest sukcesem Burmistrza Nowego Dworu Maz. i ma ogromny wpływ na rozwój miasta. Turystyka, walory krajobrazowe i rekreacyjne, historia i Twierdza Modlin, gdzie wiele świetnej roboty robi Sebastian Sosiński ze swoją ekipą. Duże znaczenie ma także bliskość stolicy i dobra komunikacja.

Organizowaliście „strajki w obronie praw kobiet”, które niewątpliwie były największymi tego typu wystąpieniami w naszym mieście. Czy jesteście określeni politycznie?
Tak, większość z nas ma poglądy, które stoją w opozycji do „linii rządowej” i uważamy, że trzeba swoje zdanie wypowiadać, zwłaszcza przeciw. Jednakże jesteśmy otwarci na dialog i na współpracę. W Aktywnym Nowym Dworze nie ma „dużej polityki”, tu jest działanie na rzecz naszej małej ojczyzny i uważam, że poglądy można odsunąć na drugi plan przy współdziałaniu dla lokalnej społeczności. Zapraszamy zatem do udziału w naszych projektach wszystkich, którzy chcą realizować nowe pomysły, albo też wesprzeć nas w organizacji wydarzeń.

Dziękujemy za rozmowę

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.