Nowy Dwór Maz: Berlinga, Pileckiego, Radosna. Uliczny zawrót głowy

Wojewoda Mazowiecki wydał postanowienie zastępcze i zmienił nazwę ulicy gen. Berlinga w Nowym Dworze Mazowieckim na ulicę im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Radni chcą wszcząć procedurę odwoławczą. 

Wedle przepisów Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, samorządy miały obowiązek dokonać zmiany nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej do 2 września br.

Choć większość samorządów wprowadziła zmiany, to jednak Nowy Dwór Mazowiecki nie wywiązał się w terminie z ustawowego obowiązku. W związku z tym, na mocy obowiązującego prawa, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera był zobligowany do przeprowadzenia tego procesu i wydania zarządzeń zastępczych.

Obecnie wydane zarządzenia zastępcze są ostatnim, dopełniającym etapem dekomunizacji ulic w woj. mazowieckim. Dobieraliśmy nazwy ulic nawiązujące do pozytywnych bohaterów w historii Polski – powiedział Zdzisław Sipiera.

Mieszkańcy chcieli Radosną

Podczas, dwóch konsultacji z mieszkańcami ulicy gen. Berlinga, padła propozycja nadania ulicy nazwy Radosna. Radni przygotowali w tej sprawie uchwałę. Niestety podjęta została po terminie i wojewoda wydając zarządzenie zastępcze, wziął pod uwagę podpisy jakie wpłynęły pod wnioskiem o nadanie ulicy nazwy im. rotmistrza Witolda Pileckiego.

Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 19 grudnia, radni podjęli decyzję o wszczęciu procedury odwoławczej od decyzji wojewody.

Nie jestem przeciwna propozycji mieszkańców. Byłam na spotkaniu z mieszkańcami i wiem, że ta nazwa przegrała tylko 2 głosami z propozycją nazwy ul. Pileckiego. Dodatkowo, młodzi mieszkańcy miasta zbierali podpisy, aby zachować nazwę ul. Pileckiego. Te podpisy z pismem przewodnim trafiły do wojewody. Trudno wywnioskować, która z tych nazw jest bardziej słuszna, która zasługuje na jej nadanie. Biorąc jednak pod uwagę wagę głosów, a także moje osobiste rozmowy z niektórymi mieszkańcami ul. Generała Berlinga (nie podobała im się nazwa ul. Radosna) nie jestem przekonana, by Rada Miejska robiła dobrze wszczynając procedurę odwoławczą. – mówi radna Agnieszka Kubiak – Falęcka, która zagłosowała przeciwko odwołaniu.

Radna Agnieszka Kubiak Falęcka głosuje przeciwko odwołaniu od decyzji wojewody
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.