Nowy Dwór Maz: Jesienny Kujawiaczek za nami

W sobotni, jesienny poranek 1 października 2016r., Nowodworski Ośrodek Kultury zaprosił dzieci na koncert „Jesienny kujawiaczek” w ramach cyklu SMYKOFONIA . ”Muzyczny przewodnik” Ciocia Ada czyli Adriana Wdziękońska wprowadziła najmłodszych odbiorców w świat tańców i piosenek ludowych.

Na scenie zagościli ubrani w barwne stroje z regionu Kujaw skrzypek i akordeonistka wygrywając skoczne lub rzewne kujawiaki i oberki. Dzieci poznawały rytm i tempo utworów , wsłuchiwały się nastrojowe i liryczne melodie. Wspólnie z rodzicami pod batutą Cioci Ady śpiewały popularne, choć już mało znane piosenki ludowe. Przewodnim instrumentem sobotniej opowieści muzycznej były skrzypce, które zaprezentowały całą gamę swych możliwości w utworze Henryka Wieniawskiego ” Kujawiaczek”.

Dodatkową atrakcją koncertu była tancerka w regionalnym stroju kujawskim, a potem łowickim ucząca dzieci kroków tanecznych. Nauka nie była łatwa, z trudem przychodziło naśladowanie posuwistych, chodzonych kroków w kujawiaku i skocznych , obracanych w oberku. Jednak najważniejsza była radość ze wspólnej zabawy przy tak urokliwej i rdzennie polskiej muzyce, a że była to wyjątkowa przyjemność, świadczą o tym długie brawa dla wykonawców od naszych małych i dużych „melomanów”.

/NOK/

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.