Nowy Dwór Maz: Policja niechętna znakować rowery

W ciągu roku średnio 20 rowerów ginie w powiecie nowodworskim. Część z nich nie udaje się odnaleźć. Pomóc w identyfikacji skradzionego jednośladu, mogłoby dodatkowe znakowanie jakie wykonują policjanci… Szkoda, że w Nowym Dworze Mazowieckim wręcz odradzają tego. W sąsiednim powiecie legionowskim za to w każdym komisariacie są specjalne urządzenia i dzielnicowi chętnie znakują rowery.

Podczas debaty społecznej w Nowym Dworze Mazowieckim w 2017 roku nasz reporter poruszył temat znakowania rowerów. Policjanci w tym sam Komendant Powiatowy Policji przekonywali, że nie ma takiej potrzeby aby wprowadzać znakowanie rowerów. Jako jeden z argumentów padało hasło o utracie gwarancji. Burmistrz Jacek Kowalski obiecał, że zakupi urządzenia do grawerowania wraz z laptopem, aby policjanci mogli dane ze znakowania zapisać w policyjnych systemach.

Minął rok… znakowanie jest ale w Legionowie!
Po debacie w 2017 roku temat ucichł. W tym samym czasie w maju 2017 roku we wszystkich 4 komisariatach oraz Komendzie Powiatowej Policji w Legionowie aż 3-krotnie przeprowadzono akcję znakowania rowerów. Jak mówili policjanci, wszystko po to aby zabezpieczyć przed sezonem jak najwięcej rowerów. Dzielnicowi poza wyznaczonymi dniami, również po umówieniu telefonicznym, chętnie nanosili zabezpieczenia na rowery mieszkańców. W akcję znakowania włączyły się zarówno gminy jak i organizacje pozarządowe. Na różnych piknikach czy festynach, można było skorzystać z okazji i oznakować swój rower.

2018 rok a w Nowym Dworze Mazowieckim znakowania brak…
Podczas debaty w czerwcu 2018 roku, ponownie wróciliśmy do tematu rowerów. Na samo pytanie Komendant Powiatowy Policji powiedział, że spodziewał się trudnych pytań… To jednak nie jest odpowiedź co ze znakowaniem rowerów. Głos w sprawie zabrał wiceburmistrz Janusz Mikuszewski, który stwierdził, że zakup i znakowanie jest zbyteczne. Każdy rower ma numery nabite na ramę i to wystarcza aby ustalić czy rower jest kradziony czy nie – przekonywał wraz z policjantami. Kolejnym argumentem mówiącym na nie była gwarancja. Ponownie policjanci przekonywali, że znakując rower niestety utraci się gwarancję. I tu minęli się z prawdą…

Producenci zalecają znakowanie rowerów!
Wystąpiliśmy z zapytaniem do 4 największych producentów rowerów firm: Kross, Merida, Arkus&Romet i Giant. Okazało się, że słowa wypowiadane przez policjantów o utracie gwarancji z chwilą znakowania rowerów, można schować między bajki.

Firma Kross S.A. odpowiedziała wprost: „Oznaczenie roweru przez Policję bądź inne podmioty gospodarcze nie ma wpływu na świadczenie gwarancyjne. Do tej pory nie mieliśmy zgłoszenia, aby rama pękła w miejscu graweru.” Firma Merida Polska w odpowiedzi zawarła jedno zdanie: „Znakowanie roweru nie wpłynie na ważność naszej gwarancji.” Tak samo odpowiedziała firma Arkus&Romet Group: „Znakowanie, o którym Pan wspomina, nie ma wpływu na utrzymanie uprawnień z gwarancji na rower”. Firma Giant poinformowała zaś: „Coraz bardziej popularnym środkiem prewencyjnym mającym uchronić przed kradzieżą roweru jest jego znakowanie. Znakowanie odbywa się najczęściej poprzez mechaniczne usunięcie materiału na ramie, choć dostępne są także metody nieinwazyjne. Samo znakowanie nie powoduje utraty gwarancji na rower. Jednak ze względu na różne metody znakowania oraz technologie wytwarzania poszczególnych ram (np. grubość ścianek rur ramy), firma Giant nie jest w stanie zagwarantować, że czynność ta nie osłabi ramy w miejscu znakowania lub w żaden sposób nie osłabi powłoki lakierniczej.”

Wszystko więc wskazuje na to, że policjantom najzwyczajniej w świecie nie chce się znakować rowerów. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim na pytanie mieszkańca czy można oznakować rower, odesłał do komisariatu na warszawskiej Białołęce. Szkoda, że nie wspomniał że bliżej będzie w Wieliszewie czy Jabłonnie.

Będzie znakowanie rowerów!
Postanowiliśmy w roku wyborczym i w trakcie kampanii samorządowej przypomnieć burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu o obietnicy z przed roku. „Uprzejmie informujemy, ze obecnie prowadzone jest rozeznanie w tej sprawie (zarówno co do urządzenia jak i producenta oraz współpracy w tej kwestii z naszą komendą powiatową policji).” – poinformował naszą redakcję Piotr Rogiński, Komendant Straży Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim.

W związku z taką odpowiedzią postanowiliśmy zapytać ponownie o temat znakowania policję. – „Uprzejmie informuję, że procedura uruchomienia stanowiska do znakowania rowerów w policyjnym systemie „Rower”, najpóźniej rozpocznie się na początku września br. Wiąże się to z zakupem urządzeń, które sfinansować zadeklarowały władze Miasta Nowy Dwór Mazowiecki; przygotowaniem stanowiska w KPP pod względem lokalowym jak i informatycznym: przeszkolenia policjantów, którzy będą wykonywali znakowanie. Ciężko w tej chwili podać wiążący termin, od którego mieszkańcy powiatu będą mogli dokonać dodatkowego oznakowania swoich jednośladów. Jednakże o takiej możliwości poinformujemy z odpowiednim wyprzedzeniem, również w lokalnych mediach.” – poinformował podkom. Szymon Koźniewski z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim.

Postanowiliśmy dopytać jeszcze o to czy komendant i podlegli mu naczelnicy wydziałów, nadal stoją na stanowisku, że z chwilą wygrawerowania numeru na ramie, właściciel roweru utraci gwarancję. Podkomisarz Koźniewski odpowiedział: – Kwestia utraty gwarancji na rower w wyniku ingerencji w jego konstrukcję pozostaje w gestii właściciela. Niemniej jednak bywają przypadki, że osoby zgłaszające się do znakowania jednośladów, z tego względu rezygnują z oznakowania.

Oczywistym faktem jest, że część osób zrezygnuje z grawerowania, jeśli ze strony policji usłyszy tylko same negatywy w postaci np. utraty gwarancji, mimo deklaracji największych producentów rowerów o tym, że gwarancja będzie honorowana. Zastanawiającym jest fakt, skąd policjanci z Nowego Dworu Mazowieckiego wiedzą, że: „bywają przypadki, że osoby zgłaszające się do znakowania jednośladów, z tego względu rezygnują z oznakowania” – skoro takiego znakowania nie prowadzą?

Do czasu zakupienia przez władze miejskie oraz uruchomieniu znakowania w Nowym Dworze Mazowieckim, zapraszamy mieszkańców do sąsiedniego powiatu, gdzie w każdym z komisariatów czekają policjanci aby pomóc w zabezpieczeniu jednośladów.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.