Pamiętamy o ofiarach niemieckich zbrodni w Pomiechówku

W poniedziałek (31.07) w Pomiechówku w Forcie III odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckich zbrodni. W uroczystości wziął udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

„Z roku na rok to miejsce jest upamiętniane poprzez nasze spotkania i prace prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej. Dziś zostały poświęcone groby. Proces identyfikacji osób pomordowanych nadal trwa. Zachęcam wszystkich, którzy stracili tu swoich bliskich, żeby razem z Instytutem Pamięci Narodowej upamiętnili pomordowanych tutaj bliskich. (…) Jestem wdzięczy, że Wojsko Polskie objęło troską właśnie to miejsce przez lata zapomniane, a dziś właśnie w ten sposób upamiętnione. Zrobimy wszystko, żeby nie powtórzyły się takie zdarzenia” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Pomiechówku.

Pomiechówek to miejsce kaźni tysięcy Polaków – ofiar niemieckiego terroru. W czasie II wojny światowej w forcie torturowano i mordowano działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, duchownych i zwykłych mieszkańców Mazowsza. Wśród nich wielu Żydów. Szacuje się, że przez Fort III mogło przejść około 50 tys. ludzi, z czego w Pomiechówku śmierć poniosło kilka tysięcy.

„Ci wszyscy, którzy tu spoczywają stanowią dla nas pamięć i ważny element tożsamości narodowej. Oddali życie za to, żeby Polska była wolna i mogła się rozwijać. I taka jest dzisiaj. Ale właśnie, żeby tak było w przyszłości musimy wymagać od siebie poświęcenia i służby. Ofiary okupacji niemieckiej, które spoczywają w Pomiechówku są ofiarami drugiej wojny światowej, a wojna ta wybuchła ze względu na pakt Ribbentrop-Mołotow. Okupacja niemiecka i sowiecka były okrutne. Żeby te tragedie się nie powtórzyły, tworzymy silne wojsko” – mówił minister.

Ostatnia masowa egzekucja miała miejsce 30 lipca 1944 r., kiedy zamordowano 281 osób. W późniejszym czasie, w forcie, mieściło się ciężkie więzienie śledcze dla Polaków. W więzieniu przetrzymywano tysiące osób, zwłaszcza zaangażowanych w ruch oporu. Wiele z nich było bestialsko torturowano a następnie zgładzono.

Szef MON podkreślił, że aby nie powtórzyły się zbrodnie II wojny światowej, konieczne jest wzmacnianie Wojska Polskiego. – „Zrobimy wszystko, żeby nie powtórzyły się takie zdarzenia. Zrobimy wszystko poprzez wzmacnianie Wojska Polskiego, poprzez powoływanie do życia nowych jednostek, poprzez wyposażanie wojska w nowoczesną broń. Wojsko jest potrzebne do tego, żeby bronić naszego kraju i odstraszać agresora. Z tej drogi nie zejdziemy. Jeśli tylko będziemy kontynuować tę naszą misję po jesieni, to Wojsko Polskie będzie jeszcze liczniejsze i wyposażone w jeszcze bardziej nowoczesną broń. To wszystko, co działo się w czasach II wojny światowej może się wydarzyć również dzisiaj” – powiedział.

W trakcie uroczystości minister Mariusz Błaszczak złożył kwiaty przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej oraz na mogiłach ofiar niemieckich zbrodni, które znajdują się w Forcie III Twierdzy Modlin.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.