Pięciu cudzoziemców ujawnionych w naczepie tira

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali pięcioosobową grupę cudzoziemców, którzy ukryci w naczepie tira, nielegalnie przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski. Do ujawnienia i zatrzymania pięciu mężczyzn doszło na terenie powiatu węgrowskiego w woj. mazowieckim.

Do zdarzenia doszło we wtorek (2 sierpnia 2022 roku) na jednej ze stacji benzynowych w miejscowości Sadowne, kiedy to kierowcę ciężarówki jadącej z Bułgarii na Litwę zaniepokoiły odgłosy dobiegające z naczepy tira. Natychmiast poinformował o tym służby – Policję i Straż Graniczną. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze z pobliskiej placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin, po otworzeniu naczepy ujawnili pięciu mężczyzn. Wszyscy zostali poddani kontroli legalności pobytu. Cudzoziemcy deklarowali, że pochodzą z Erytrei, Nepalu, Afganistanu oraz Maroka, ale żaden z nich nie posiadał dokumentów poza Marokańczykiem, który okazał rumuńskie zezwolenie na pobyt czasowy.

Po przeprowadzeniu badania lekarskiego i potwierdzeniu pełnoletniego wieku zatrzymanych, cudzoziemcy zostali przesłuchani. Wobec nich wszczęto postępowanie o czyn z art. 264 § 2 kk. tj. przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom na kierunku wjazdowym ze Słowacji do Polski podstępem i we współdziałaniu z innymi osobami. Wszyscy podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych czynów i złożyli wyjaśnienia w sprawie. Ponadto Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim wydał postanowienia o umieszczeniu czterech spośród pięciu mężczyzn w Strzeżonym Ośrodku da Cudzoziemców w Lesznowoli na okres 3 miesięcy. Z kolei obywatel Maroka zgodnie z art. 314 ustawy o cudzoziemcach po przesłuchaniu został zwolniony.

Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Węgrowie.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.