Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

„Płacząca” ikona Zmartwychwstania w stanisławowskiej Cerkwi

Niedawno minęło 6 lat od niewyjaśnionego naukowo mirotoczenia ikony Zmartwychwstania. Do zdarzenia doszło 10 maja 2017r. w Cerkwi św. Aleksandry w Stanisławowie koło Pomiechówka. Sprawą zajęła się specjalnie powołana wewnątrz kościelna komisja.

W cerkwi świętej męczennicy i cesarzowej Aleksandry Rzymianki 10 maja 2017 roku – gdy w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym obchodzona była tzw. Połowa Okresu Pięćdziesiątnicy – odkryto, że jedna ze znajdujących się w świątyni ikon, przedstawiająca Zmartwychwstanie, wydziela pachnącą, oleistą substancję.

Tego typu niewytłumaczalne zjawisko istnieje w Cerkwi od dawna i w języku cerkiewnosłowiańskim nazywa się je „mirotoczeniem”, czyli wydzielaniem świętych olejów (od „miro” – święty olej, używany w Cerkwi zarówno podczas udzielania sakramentów miropomazania – odpowiednika łacińskiego bierzmowania i namaszczenia chorych, ale również jako sakramentalium, którym namaszcza się wiernych podczas różnego rodzaju nabożeństw, np. wieczornego czuwania w sobotę przed niedzielną Eucharystią).

O sprawę zapytaliśmy proboszcza ze Stanisławowa – Komisja potwierdziła zaistniały nadzwyczajny fakt wspomnianej ikony z następującym zapisem, zaleceniem odprawiania akatystu przed ikoną Mirotoczywoj ku chwale Zmartwychwstałego Chrystusa. Na tym etapie zakończono prace powołanej komisji. – mówi ks. Andrzej Bołbot, proboszcz parafii prawosławnej w Stanisławowie.

Wspomnianą ikonę przywieziono do polskiej parafii z Ziemi Świętej podczas świąt Wielkanocnych w 2016 roku. W przypadku zaobserwowania przez wiernych zjawiska „mirotoczenia” ordynariusz miejsca lub patriarcha danej Cerkwi autokefalicznej powołuje komisję badającą zdarzenie. Taką też powołał prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa, a ta stwierdziła autentyczność zjawiska i fakt, że oleista substancja wydziela się z ikony samoczynnie i nie pochodzi od zastosowanych w ikonie farb lub pozostaje wynikiem powietrza, światła lub temperatury wnętrza.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.