Podwyższenie renty socjalnej – projekt obywatelski z poparciem rządu

Dorosłe osoby z niepełnosprawnością otrzymają większe wsparcie. Renta socjalna dla osób, które są całkowicie niezdolne do wykonywania pracy z powodu niesprawności zostanie podwyższona do wysokości płacy minimalnej. Takie rozwiązanie, zakłada obywatelski projekt zmiany ustawy o rencie socjalnej. Projekt wpłynął do Sejmu jeszcze w poprzedniej kadencji, jednak dopiero teraz trafił do pierwszego czytania. Premier Donald Tusk podkreślił z mównicy sejmowej, że rząd będzie ciężko pracować nad tym, aby przepisy weszły w życie jak najszybciej.

Obecnie renta socjalna wynosi 1588,44 zł. Projekt zakłada wzrost renty socjalnej do poziomu pensji minimalnej. Ta ostatnia od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł brutto, a od 1 lipca ma wynosić 4300 zł brutto. Co oznacza, że renta socjalna wzrośnie o ponad 2,7 tys. zł brutto.

Będziemy ciężko pracować, żeby ustawa stała się faktem
Obywatelski projekt zmian do ustawy o rencie socjalnej został wniesiony do Sejmu poprzedniej kadencji w marcu 2023 r. Nie został wtedy jednak rozpatrzony. Dlatego Sejm obecnej kadencji skierował go do pierwszego czytania.

Rodzice osób z niepełnosprawnościami, to nie jest najsłabsza grupa społeczna. To jest najsilniejsza grupa społeczna – zapewnił z sejmowej mównicy Prezes Rady Ministrów. Rząd Donalda Tuska w pełni popiera zaproponowaną zmianę.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.