Polak i sześciu obywateli Indii zatrzymanych na trasie w kierunku Niemiec

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w zatrzymanym do kontroli samochodzie osobowym ujawnili 5 mężczyzn bez dokumentów podających się za obywateli Indii oraz kierującego pojazdem 58 – letniego obywatela Polski, który miał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wszyscy zostali zatrzymani.

Do zdarzenia doszło 10 czerwca na drodze wojewódzkiej DW694 w m. Sumiężne w powiecie ostrowskim woj. mazowieckiego. W ramach przeciwdziałania nielegalnej, przy wsparciu policjantów z KPP w Ostrowi Mazowieckiej, funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali samochód, którym podróżowało sześciu mężczyzn, w tym pięciu cudzoziemców bez dokumentów, podających się za obywateli Indii, którzy przekroczyli granicę RP nielegalnie używając podstępu we współdziałaniu z innymi osobami. Kierowcą samochodu okazał się 58-letni Polak, który podczas czynności kontrolnych, celowo wprowadził w błąd funkcjonariuszy – podając dane osobowe swojego brata ponieważ – jak tłumaczył funkcjonariuszom – miał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, po tym jak został skazany prawomocnym wyrokiem za jazdę samochodem pod wpływem narkotyków.

Obywatelom Indii przedstawiono zarzut przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami, nie posiadając ważnych dokumentów podróży lub innych dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy tj. o czyn z art. 264 § 2 kk. Wszyscy podejrzanymi przyznali się do stawianych zarzutów. Mężczyźni, w obecności tłumacza oświadczyli, że z Indii udali się samolotem do Serbii, gdzie dostali się do naczepy tira, a stamtąd w ukryciu przedostali się do Polski. Wobec nich wszczęto procedury administracyjne w kierunku zobowiązania do powrotu. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że jeden z cudzoziemców aplikował na Cyprze o udzielnie ochrony międzynarodowej, dlatego odstąpiono od procedury powrotowej wobec niego. Teraz mężczyzna zostanie przekazany w ramach Dublin III stronie cypryjskiej. Na mężczyzn zostały również nałożone mandaty karne za wykroczenie z art. 465 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. Ponadto na podstawie wniosku komendanta Placówki Straży Granicznej Warszawa – Modlin, Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim wydał postanowienie o umieszczeniu obywateli Indii w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców na okres 3 miesięcy.

Z kolei Polak przewożący piątkę cudzoziemców został zatrzymany w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa udzielenia pomocy w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom tj. czyn z art. 18 § 3 kk. w zw. art. 264 § 2 kk. Co więcej, w wyniku przeprowadzonych badań toksykologicznych pod kątem obecności środków odurzających w organizmie mężczyzny, stwierdzono pozytywny wynik na obecność amfetaminy, dlatego mężczyzna został osadzony w jednym z zakładów karnych do dalszych czynności prokuratury.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.