Policjanci na wodzie pilnują porządku

Od wczesnej wiosny do późnej jesieni na rzekach Narwi i Wiśle, można spotkać łódź policjantów Komisariatu Rzecznego Policji. Funkcjonariusze strzegą bezpieczeństwa na akwenach wodnych i są dużym wsparciem dla lokalnych stróżów prawa.

Ogniwo nowodworskiego Komisariatu Rzecznego Policji liczy 5 policjantów. Ich kierownikiem jest asp. sztab. Dariusz Siachowicz. Policjanci patrolują tereny w obrębie dwóch rzek przepływających przez teren powiatu nowodworskiego: Narwi i Wisły. W codziennej służbie, sprawdzają min. czy sternicy łodzi pływających po rzekach, są trzeźwi i posiadają odpowiednie uprawnienia i dokumenty.

Wędkarze stojący na brzegu, również są kontrolowani odnośnie przepisów związanych z połowem ryb. W minionym sezonie policjanci, po licznych uwagach zgłaszanych przez mieszkańców, kładli duży nacisk na pływających kajakami. Okazało się, że żadna z kontrolowanych osób, nie pływała kajakiem po spożyciu alkoholu. Kontrole takie miały miejsce z reguły na rzece Narwi do której wpływają osoby wypożyczające kajaki z punktów ulokowanych na rzece Wkrze w gminie Pomiechówek. Mimo licznych informacji od mieszkańców o tym, że osoby płynące kajakiem, spożywają alkohol, nie ujawniono takich przypadków.

Policjanci walczą również z plagą kłusownictwa. Często podczas patrolu widzą zastawione sieci, które są rekwirowane. Interweniują także na zgłoszenia od mieszkańców, którzy zauważą kłusowników. Dzięki wytężonej pracy, kilka osób udało się zatrzymać i postawić zarzuty związane z kłusownictwem.

Ale w codziennej służbie, szczególnie latem, funkcjonariusze kładą duży nacisk na bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Stale kontrolowane są miejsca gdzie obowiązują zakazy kąpieli a gdzie mimo wszystko gromadzi się szczególnie młodzież.

A na zimę policjanci rzeczni nie odlatują jak bociany do ciepłych krajów a dalej wykonują swoją pracę nie koniecznie z łodzi ale przy użyciu służbowego radiowozu. Na akwenach wodnych pojawia się lód i wtedy może dojść do nieszczęścia. Dlatego też i zimą policjanci mają na uwadze sytuację na wodzie.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.