Diecezjalne Obchody 100. lecia Odzyskania Niepodległości

W piątek (9.11) w Modlinie Twierdzy odbyły się Diecezjalne Obchody 100. lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W diecezjalne obchody włączyło się miasto Nowy Dwór Mazowiecki oraz Zespół Szkolno Przedszkolny.

Początek diecezjalnych uroczystości miał miejsce w budowanym kościele pw. św. Jana Pawła II. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja Biskup Płocki Piotr Libera. Ordynariusza Diecezji Płockiej powitał proboszcz modlińskiej parafii ks. kan. Janusz Nawrocki oraz Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski.

W homilii Biskup Piotr nazwał Modlin „Mazowieckim symbolem walki o niepodległość„. Ordynariusz wspomniał o budowie kościoła parafialnego oraz nawiązał do czasów komunistycznych, przypominając o roku 1957, kiedy to zniszczono w Modlinie Twierdzy kościół i zwalono krzyż. „W socjalistycznym wojsku Bóg miał być zbędny. Na czym jednak kształtować honor armii jak się ten pierwszy człon odrzuci? Jeśli usunie się Boga jako fundament Honoru i Ojczyzny? – dopytywał ordynariusz. Niedawno proboszcz modlińskiej parafii zamontował krzyż na wieży budowanego kościoła i zawołał: „Niech już nigdy krzyż nie zniknie z krajobrazu Twierdzy Modlin”. Słowa te również przypomniał biskup w swojej homilii, dodając do nich: „Niech już nigdy krzyż nie zniknie z krajobrazu Polski, z krajobrazu Mazowsza, z krajobrazu wdzięcznych za Niepodległość serc”

W uroczystej liturgii uczestniczyli licznie zebrani wierni, kapłani z sąsiednich parafii czy też byli wikariusze oraz pierwszy proboszcz parafii św. Barbary ks. Cezary Siemiński. Władze samorządowe reprezentował burmistrz Jacek Kowalski wraz z radnymi Rady Miejskiej. W nabożeństwie uczestniczyli także komendanci Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej. Wojsko reprezentował dowódca 2 Mazowieckiego Pułku Saperów.

Po mszy świętej zebrani udali się w pochodzie na cmentarz wojskowy, gdzie po licznych przemowach i modlitwie prowadzonej zarówno przez ks. biskupa Piotra Liberę oraz ks. Andrzeja Bołbota, proboszcza parafii prawosławnej w Stanisławowie, złożono wiązanki kwiatów, pod pomnikiem pomordowanych w czasach obu wojen. Apel Pamięci wraz z salwą honorową przygotowali żołnierze z 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym.

Po uroczystościach na cmentarzu, w asyście orkiestry z Ochotniczej Straży Pożarnej z Przasnysza oraz kompanii wojska, uczestnicy przeszli do hali sportowej przy Zespole Szkolno Przedszkolnym, gdzie młodzież, nauczyciele i rodzice, przygotowali przedstawienie opowiadające o niepodległości, wojnie i demokracji oraz wolności.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.