Pomiechówek: “Para – buch. Książka w ruch”

W czwartek, piątego marca Bibliotekę Publiczną w Pomiechówku odwiedziły dzieci z klasy I i II ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Starym Orzechowie. Spotkanie poprowadziła Pani Katarzyna Małachowska oraz Pani Aneta z “Chaty Wymysły pod Lasem”.

Dzieci nauczyły się rozpoznawać produkty związane z pszczołami np. pyłek pszczeli, maść propolisową, tabletki na gardło z propolisem oraz świecę z wosku pszczelego. Kolejnym punktem zajęć była projekcja krótkiego filmu o pszczołach broniących ula przed atakiem agresywnych szerszeni. Przy okazji dzieci dowiedziały się jak odróżnić pszczołę od szerszenia czy trzmiela.

Uczniowie poznali również stadia rozwoju pszczoły od jajeczka poprzez larwę na przykładzie gumowych eksponatów. Dowiedzieli się także, że pszczoła może ukłuć tylko raz i to w obronie, po czym umiera, gdyż zostawia w ciele człowieka żądło wraz z częścią odwłoka. Osa czy szerszeń zaś mogą kłuć wielokrotnie, bo są inaczej zbudowane.
Ponadto uczniowie dowiedzieli się, że w danym ulu jest tylko jedna matka zwana królową. Pani Kasia pokazała również w książce “Pszczoły” Piotra Sochy, jak w czasach prehistorycznych jaskiniowcy chronili się przed użądleniami pszczół oraz jak wygląda ul od środka. Następnie pokazała im prawdziwą zeszłoroczną ramkę z ula wypełnioną woskiem. Dzieci mogły delikatnie dotknąć struktury tego wosku. Pani Kasia wręczyła im do złożenia szkielet takiej ramki.
Później Pani Aneta poczęstowała dzieci miodem na wafelkach. Na koniec spotkania jeden z uczniów założył strój pszczelarza i zaprezentował go kolegom i koleżankom.

Każde dzieci dostało na pamiątkę zawieszkę z wosku pszczelego, którą wykonały pod czujnym okiem Pani Anety. Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie i Pani Anecie za przeprowadzenie bardzo ciekawego spotkania. 

fot. Ewelina Brakoniecka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA