W piątek (25.09) do szkół i przedszkoli wpłynęły zgłoszenia o podłożonym gazie Sarin. Dyrekcje placówek zarządziły ewakuację placówek i powiadomiły służby ratunkowe oraz Policję. Łącznie ewakuowano 7 szkół i prawie 1500 uczniów i pracowników obsługi. Alarmy są fałszywe ale służby nie lekceważą żadnego zgłoszenia.

Strażacy pierwsze zgłoszenie otrzymali o godzinie 11:56. Łącznie zabezpieczają 7 placówek w powiecie nowodworskim. Do działań zadysponowano siły PSP jak i okoliczne jednostki OSP – mówi naszej redakcji Tomasz Wołoszyn z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim.

We wszystkich placówkach podjęto decyzję o wyprowadzeniu uczniów z budynków na boiska. Najmłodszych szczególnie przedszkolaków, odebrali rodzice. Dla wielu z najmłodszych klas jest to wielki stres. Przed godziną 15 do służb wpłynęła również informacja o otrzymaniu wiadomości email przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy. Decyzją dyrekcji również urząd został ewakuowany i poddany sprawdzeniu.

Do zabezpieczenia działań w placówkach edukacyjnych oraz Urzędzie Pracy zadysponowano liczne siły policji w tym: Policjantów z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Kryminalnego i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji oraz policjanci Komisariatu w Czosnowie. Do akcji wyjechały zastępy Państwowej Straży Pożarnej, OSP Nowy Dwór Mazowiecki, OSP Łomna, OSP Kazuń Polski, OSP Czosnów, OSP Ratownictwo Wodne, OSP Leoncin, OSP Wilków Polski, OSP Zakroczym, OSP Pomiechówek.