Przyleciał do Polski nielegalnie z podrobionym dokumentem i odmówił wykonania decyzji zobowiązującej do powrotu

W minioną sobotę (6.04) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali obywatela Indii, który podczas kontroli wylegitymował się podrobioną na wzór oryginalnej rumuńską kartą pobytu oraz unieważnionym indyjskim paszportem. Mężczyzna po przedstawieniu zarzutów i otrzymaniu decyzji zobowiązującej do powrotu oświadczył, że nie opuści terytorium RP. Dlatego postanowieniem sądu został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców do czasu wydalenia z Polski.

Do zdarzenia z udziałem 31-letniego obywatela Indii doszło na terenie nowodworskiego portu lotniczego Warszawa-Modlin po przylocie samolotu z Rzymu. Była to standardowa kontrola legalności pobytu, której poddano kilkunastu podróżnych w celu sprawdzenia zasadności ich wjazdu i pobytu na terenie Polski. Wśród pasażerów rejsu z Włoch, funkcjonariusze skontrolowali mężczyznę, który legitymował się unieważnionym indyjskim paszportem oraz podrobioną na wzór oryginalnej rumuńską kartą pobytu. W rozmowie z funkcjonariuszami Straży Granicznej, podróżny oświadczył, że przyleciał do Polski w celu złożenia wniosku o pobyt czasowy, chociaż posiadał przy sobie bilet powrotny na trasie Warszawa – Modlin – Rzym.

Wobec mężczyzny wszczęto postępowanie przygotowawcze za czyn z art. 270 § 1 kk. tj. „Kto, w celu użycia za autentyczny przerabia lub podrabia lub takiego dokumentu jako autentycznego używa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności…”. Dodatkowo podróżny został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 złotych za przekroczenie granicy RP wbrew przepisom oraz przebywanie w Polsce bez tytułu pobytowego. Obywatelowi Indii została również wydana decyzja zobowiązująca do powrotu z orzeczeniem zakazu ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres 3 lat.

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów składając wyjaśnienia. Skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze w wymiarze sześciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący dwa lata, kary grzywny w wymiarze 100 stawek dziennych po 10 złotych każda, podania wyroku do publicznej wiadomości oraz przepadku zabezpieczonego dokumentu w postaci podrobionej na wzór oryginalnej rumuńskiej karty pobytu – bez przeprowadzenia rozprawy sądowej.

Na koniec jednak stwierdził, że zobowiązania do opuszczenia naszego kraju nie wykona, dlatego postanowieniem sądu – do czasu wydalenia z Polski – będzie przebywał w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.