Przywrócono tymczasową kontrolę graniczną

Rozporządzeniem MSWiA z dnia 1 czerwca 2016 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną, przywrócona została tymczasowo kontrola graniczna w okresie od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r.

Tymczasowa kontrola graniczna wprowadzona została w związku z organizacją w Polsce szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży i wizytą papieża Franciszka w Polsce. Granicę przekraczać będzie można tylko przez wskazane przejścia graniczne. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej na terenie swojej służbowej odpowiedzialności ma pięć takich przejść granicznych, wszystkie są przejściami lotniczymi, gdzie możliwy będzie ruch osobowy i towarowy:
– Warszawa-Okęcie
– Łódź-Lublinek
– Bydgoszcz
– Warszawa-Modlin
– Radom-Sadków

Odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów podróży. W czasie trwania tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej obywatele UE, EOG oraz innych państw, które nie należą do UE, ale na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać na terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach i posiadać paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana. Lista państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz jest dostępna na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej posiada doświadczenie w zakresie realizacji tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w lotniczych przejściach granicznych.  Dotychczas kontrola była przywracana na polskich granicach już dwukrotnie – na czas EURO 2012 oraz podczas szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 roku. Nabyte doświadczenia pokazują, że przywrócenie kontroli granicznej nie wpływa w sposób istotny na czas trwania odprawy na lotnisku.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.