Rowerzyści z zakazami i z promilami

W ostatnich dniach nowodworscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej trzech rowerzystów. Dwóch znajdowało się w stanie nietrzeźwości, a trzeci nie zastosował się do orzeczonego przez sąd zakazu.

14 marca 2021 r. policjanci wydziału ruchu drogowego w Małej Wsi przy Drodze podjęli kontrolę drogową wobec rowerzysty. Jego styl jazdy wzbudził spore zastrzeżenia mundurowych. Już za chwilę okazało się, że 53-latek z Leoncina jest kompletnie pijany. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało, że rowerzysta ma w wydychanym powietrzu blisko 2 promile alkoholu. Został na niego nałożony mandat karny w wysokości 500 zł.

Następnego dnia funkcjonariusze drogówki podjęli interwencję na ul. Warszawskiej w Czosnowie. Mężczyzna, który po drodze publicznej kierował rowerem sprawiał wrażenie pijanego. Policjanci natychmiast zareagowali, a ich podejrzenia za chwilę się potwierdziły. Badanie alkomatem 55-latka z Ostrowi Mazowieckiej wykazało, że w organizmie ma ponad 2 promile alkoholu. Mundurowi ukarali rowerzystę mandatem w kwocie 500 zł.

Tego samego dnia również policjanci z nasielskiego komisariatu zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Kierujący jednośladem nie był co prawda pod wpływem alkoholu, jednak sprawdzenie w systemie ujawniło, że 46-latek z gminy Nasielsk posiada aktualnie obowiązujący do czerwca 2021 r. sądowy zakaz kierowania rowerami. Mężczyzna odpowie teraz za niestosowanie się do orzeczonego przez pułtuski sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Grozi mu za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność i odpowiedzialność na drodze. Podczas wypadku kierujący rowerami nie są chronieni tak, jak kierujący pojazdami. Dlatego bardzo ważne jest, aby korzystający z dróg publicznych, niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli widoczni, trzeźwi i zachowywali szczególną ostrożność.

st. asp. Joanna Wielocha/is