Skandal w legionowskim żłobku. Opiekuni miały stosować słowną przemoc wobec maluchów

W sąsiednim Legionowie, trzy opiekunki z miejskiego żłobka stosowały przemoc słowną wobec maluchów. Policję o sprawie powiadomiła dyrektorka placówki. Trwa postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Opiekunki zostały dyscyplinarnie zwolnione. Oświadczenie w sprawie zdarzeń na terenie żłobka wydał również legionowski Ratusz. W powiecie nowodworskim również funkcjonują różne rodzaje żłobków od gminnych poprzez prywatne. Czy rodzice są spokojni o swoje pociechy?

Małe dzieci są najbardziej bezbronne. W legionowskim żłobku okazało się, że opiekunki miały problem w pracy z maluchami, które nie mogą się obronić. Dzieci były wyzywane i straszone. Obecnie grupą zajmują się nowe opiekunki a wszyscy otoczeni zostali opieką psychologa.

Postępowanie w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Legionowie. – W piątek w godzinach popołudniowo-wieczornych otrzymaliśmy zgłoszenie od dyrektor żłobka dotyczące przemocy psychicznej wobec podopiecznych. Przemoc tę miały stosować opiekunki. W tej chwili gromadzimy materiał dowodowy w tej sprawie i ustalamy, czy rzeczywiście doszło do tego przestępstwa – mówi kom. Justyna Stopińska z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

Oświadczenie Urzędu Miejskiego w Legionowie:
W związku z informacją o niewłaściwym zachowaniu się trzech opiekunek Żłobka Miejskiego w Legionowie wobec ich podopiecznych pragniemy wyrazić ubolewanie, że doszło do takiej sytuacji. Informujemy, że nie ma naszej zgody na jakąkolwiek formę nagannych zachowań wobec dzieci, nawet słownych.

Dyrektor placówki, w porozumieniu z Urzędem Miasta, podjęła natychmiastowe kroki, aby zakończyć tę sytuację i zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom. Trzy opiekunki, które dopuściły się nieodpowiednich zachowań wobec dzieci, nie są już pracownikami żłobka. Natomiast do grupy, w której te osoby pracowały, planowane jest przydzielenie psychologa (we współpracy z legionowską Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną), aby obserwować dzieci i rozpoznawać ich potrzeby oraz ewentualne trudności, a w razie stwierdzenia takiej konieczności, podjąć działania ukierunkowane na pomoc dziecku i wsparcie jego rodziny, oczywiście za zgodą rodziców. Rodzice dzieci z grupy, w której doszło do nieprawidłowości, będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z psychologami na temat stanu emocjonalnego dziecka oraz sposobów jego wspierania.

Dyrektor żłobka zgłosiła sprawę organom ścigania i przedstawiła listę działań, jakie w dużej mierze zostały już podjęte, a są to: przeprowadzenie rozmów z pracownikami, organizacja spotkania z rodzicami dzieci z grupy dotkniętej tą sytuacją, przeprowadzenie ponownych szkoleń dla pracowników z zakresu standardów opieki nad dziećmi do lat 3, w tym standardów zachowań pożądanych w kontakcie z małym dzieckiem i jego rodzicami, przeprowadzenie wśród rodziców ankiety satysfakcji z usług świadczonych przez żłobek.

Nigdy nie będziemy tolerować takich zachowań i zawsze zostaną wyciągnięte natychmiastowe konsekwencje wobec osób bezpośrednio w nie zaangażowanych. Podjęliśmy bardzo szybko działania zaradcze, a z uwagi na dobro dzieci i ich rodzin, sprawy nie nagłaśnialiśmy.Będziemy ją również dalej monitorować.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.