Stanisławowo: Setne urodziny Raisy Kwiatkowskiej

W sobotnie południe 21 sierpnia br., z okazji podniosłego jubileuszu 100-lecia urodzin miejscowej pensjonariuszki i parafianki Raisy Kwiatkowskiej do stanisławowskiej cerkwi św. Aleksandry przybył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski wraz z biskupem hajnowskim Pawłem.

Uroczystość rozpoczęła się molebnem dziękczynnym odprawionym przez Jego Eminencję metropolitę Sawę w asyście tutejszego proboszcza ks. prot. Andrzeja Bołbota, ks. prot. Stefana Urbanowicza oraz diakona Krzysztofa Szeremety. Po odśpiewaniu długich lat życia Jego Eminencja zwrócił się z okolicznościowym słowem do Jubilatki w którym podkreślił, że pomimo złożonych doświadczeń w życiu człowieka jest wiele radosnych dni. Owym radosnym dniem Pani Raisy jest dzisiejszy jubileusz, bowiem Bóg obdarzył ją szczególnym dostojeństwem, darem długiego życia. Za szczególny wkład w działalność życia cerkiewnego Pani Raisa została nagrodzona Orderem św. Mari Magdaleny.

Raisa Kwiatkowska z d. Niewdach urodziła się 21 sierpnia 1921 roku w Łunińcu na Polesiu w ówczesnej Rzeczpospolitej Polskiej. Pochodzi z bogobojnej rodziny Józefa i Nadziei, z którymi od najmłodszych lat uczęszczała do miejscowej świątyni. Całe późniejsze życie było naznaczone bliskością życia cerkiewnego. Duży wkład w rozwój duchowy jubilatki wniósł kuzyn, arcybiskup Jerzy Korenistow. Pani Raisa niejednokrotnie angażowała się w organizację życia parafialnego czego doświadczył ówczesny biskup łódzki i poznański, a obecny Jego Eminencja metropolita Sawa.

ks. prot. Andrzej Bołbot

Zobacz również