Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Stanisławowo: Wyświęcili Cerkiew św. Aleksandry

W niedzielę (15.05) w Stanisławowie gm. Pomiechówek, dokonano poświęcenia cerkwi prawosławnej pw. św. Aleksandry. Uroczystościom przewodniczył Jego Eminencja Najprzewielebniejszy Sawa Metropolita Warszawy i Całej Polski w asyście arcybiskupa Włodzimierza Wołyńskiego i Kowla oraz biskupa Siemiatyckiego Jerzego prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego wraz z duchownymi prawosławnymi z okolicznych cerkwi w tym byłych proboszczów ze Stanisławowa.

W Boskiej Liturgii udział wziął dziekan prawosławnego dekanatu warszawskiego ks. Anatol Szydłowski oraz dziekan dekanatu zakroczymskiego kościoła katolickiego ks. kan. Andrzej Redmer. Swoim śpiewem liturgię uwieczniły trzy chóry, Parafialny ze Stanisławowa, z Warszawy z parafii św. Jana Klimaka oraz chór Perfectum z Kijowa. W nabożeństwie poza wiernymi z parafii, udział wzięli również pielgrzymi z Warszawy.

Konsekracja cerkwi koncentruje się na poświęceniu ołtarza, który jest symbolem Jezusa Chrystusa. Obrzęd poświęcenia ołtarza posiada głęboką symbolikę, odwołuje się do ostatnich wydarzeń z życia Chrystusa. Opasanie ołtarza powrozem odnosi się do związania Chrystusa w czasie pojmania, wbicie drewnianych kołków w blat ołtarza nawiązuje do przybicia Chrystusa gwoźdźmi do krzyża. Wylanie na podstawę ołtarza wody, wina oraz wody różanej ma odniesienie do złożenia ciała Zbawiciela w grobie i namaszczenia go.

W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe Straży Pożarnej z Pomiechówka, Straży Miejskiej z Nowego Dworu Mazowieckiego oraz szkół z Modlina Twierdzy i Pomiechówka. Wśród delegacji obecni byli wicestarosta powiatu nowodworskiego Paweł Calak, wójt gminy Pomiechówek Dariusz Bielecki z przewodniczącym Rady Gminy i radnymi, sekretarz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Gereluk, Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji inspektor Andrzej Szymczyk, Komendant Powiatowy Policji inspektor Krzysztof Padewski wraz z zastępcą podinspektorem Przemysławem Sucheckim, st. kpt. Mariusz Wyszyński Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim, Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa – Modlin ppłk SG Piotr Lisiak oraz przedstawiciele lotniska Warszawa – Modlin z prezesem zarządu Piotrem Okienczycem.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.