Na prośbę Kurii Diecezjalnej Płockiej publikujemy stanowisko Rady Społecznej Przy Biskupie Płockim w sprawie uchodźców.
Stanowisko
RADY SPOŁECZNEJ PRZY BISKUPIE PŁOCKIM
w sprawie uchodźców
1. Sytuacja uchodźców, którzy w ostatnich tygodniach masowo przybywają do Europy domaga się, aby Kościół zajął odpowiedzialne stanowisko, pytając o wyzwania i konsekwencje związane ze zmieniającą się sytuacją społeczną i polityczną.
2. Rada Społeczna przy Biskupie Płockim podejmuje wezwanie Ojca Świętego Franciszka do udzielenia chrześcijańskiej gościnności względem uchodźców. Jest ono przynagleniem, aby w sposób zorganizowany i odpowiedzialny wspólnota kościelna odpowiedziała na słowa Jezusa: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” (Mt 25,35).
3. Wskazaniem w tej materii jest Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski ws. uchodźców, z 8 września b.r. Jednocześnie warto przypomnieć, że diecezja płocka w swej długiej historii zmierzyła się z podobnymi wyzwaniami, m.in. w 1920 roku, gdy na apel bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego gospodarze przyjmowali rodaków uciekających ze wschodu przed wojskami bolszewickimi. Obecna sytuacja domaga się również zajęcia przez nas stanowiska, ponieważ skala kryzysu imigracyjnego jest niespotykana od zakończenia II wojny światowej.
4. Udzielenie pomocy uchodźcom w Polsce wymaga przede wszystkim systemowych rozwiązań i jasnego stanowiska rządu. Nie ulega wątpliwości, że główna inicjatywa i odpowiedzialność spoczywa na kompetentnych organach państwa. To one powinny zagwarantować bezwzględną kontrolę, bezpieczeństwo i podstawowe świadczenia dla uchodźców.
5. Niepokojący jest przekaz medialny obecnego kryzysu i jego kolejne, dramatyczne odsłony. Poza tłumami uchodźców należy bowiem najpierw zauważyć twarz poszczególnej osoby, za którą stoi dramat wojny i groźba utraty życia. A później należy pytać i rozeznać: skąd i dlaczego przybywają imigranci, czy są uchodźcami czy też imigrantami ekonomicznymi. Odpowiedź na te pytania z pewnością ułatwi podjęcie decyzji o formach i kształcie pomocy.
6. Niepewna i stale zmieniająca się sytuacja przynagla do zajęcia takiej postawy, w której widoczna będzie odpowiedzialność za polski dom, umiejętność współpracy dla dobra wspólnego oraz chrześcijańska otwartość i wyobraźnia miłosierdzia. Niech będzie ona również impulsem dla rozwoju wolontariatu, także na poziomie naszych parafii, aby skutecznie i odpowiedzialnie zaradzić problemom naszym i innych potrzebujących.
Członkowie Rady Społecznej przy Biskupie Płockim
Płock, 23 września 2015 r.