Stołeczna Policja z akcją „Bezpieczne Wakacje”

Zakończył się roku szkolny, po którym oficjalnie możemy mówić o okresie wakacyjnym. Rozpoczęły się pierwsze wyjazdy na wymarzony wypoczynek. Stołeczni policjanci prowadzić będą szereg działań prewencyjnych, mających zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny w miejscach letniego wypoczynku.

Okres wakacyjny, to dla policjantów czas wzmożonej pracy, dodatkowych działań kontrolnych na drogach, nad wodą, czy w miejscach letniego wypoczynku. Coroczne statystyki dotyczące bezpieczeństwa są dalekie od optymizmu. To właśnie w okresie wakacyjnym dochodzi do dużej liczby utonięć, a także zdarzeń z udziałem osób małoletnich, które pozostawione bez należytej opieki ze strony dorosłych stają się ofiarami nieostrożnych zabaw, bezmyślności i nieuwagi rodziców.

Podobnie jak w ubiegłym roku Komenda Stołeczna Policji w okresie od 21 czerwca do 1 września 2024 roku swoje działania oprze na kilku filarach związanych z bezpieczeństwem. Będzie to:
– bezpieczeństwo na drogach (do i z miejsca wypoczynku)
– bezpieczeństwo w miejscu wypoczynku
– bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego tradycyjnie swoją uwagę skupią na kierowcach wykonujących przewozy wakacyjne. Policjanci będą sprawdzać stan techniczny autokarów i pojazdów przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek, a także stan trzeźwości i kwalifikacje zawodowe kierowców. Punkt kontroli autokarów w przypadku miasta st. Warszawy znajduje się na parkingu hali widowiskowo-sportowej „Torwar” przy ul. Łazienkowskiej. Wykaz punktów na terenie Komend Powiatowych Policji będzie publikowany każdorazowo na stronach internetowych tych jednostek.

W miejscach szczególnie wrażliwych pod kątem zachowania porządku publicznego policjantom mogą towarzyszyć funkcjonariusze innych służb takich jak Straż Ochrony Kolei, Inspekcji Transportu Drogowego, czy Żandarmerii Wojskowej lub Straży miejskich i gminnych. Pod lupą funkcjonariuszy znajdą się miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do gromadzenia się osób zażywających narkotyki, dopalacze, czy spożywających alkohol.

Nadzorem objęte zostaną miejsca organizacji wszelkich form letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, tj. obozy i biwaki Tu kontrole prowadzone będą wspólnie z przedstawicielami np. Sanepidu, straży pożarnej lub straży gminnych. Szczególnym nadzorem objęte zostaną miejsca masowej rozrywki. Analogicznie w okresie letnim punkty sprzedaży alkoholu, zostaną objęte dodatkowym nadzorem pod kątem dostępności używek dla osób poniżej 18 roku życia. Policjanci będą reagować na wszelkie sygnały sprzedaży alkoholu i tytoniu osobom nieletnim oraz miejsc grupowania się młodzieży. Będzie to połączone z większą liczbą działań związanych z profilaktyką uzależnień.

Słoneczne lato, upalne weekendy wzmagają potrzebę korzystania z różnych akwenów. Nie zawsze jednak wybierane są punkty bezpieczne dla kąpieli. Niestety, nad wodą nie brakuje amatorów ekstremalnych skoków do wody, pływania pod wpływem alkoholu lub korzystania ze sprzętu wodnego pod wpływem innych używek. Wychodząc naprzeciw potrzebie zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa nad zbiornikami wodnymi, w tym egzekwowania przestrzegania przepisów obowiązujących na akwenach patrole stołecznej policji kontrolą obejmą „dzikie kąpieliska” oraz miejsca obsługujące infrastrukturę rekreacyjno-sportową.

W miejscu zamieszkania o bezpieczeństwo dbać będą także dzielnicowi, którzy m.in. zwrócą uwagę na bezpieczeństwo przy pracach polowych, interweniując w przypadku angażowania małoletnich do obsługi maszyn rolniczych.

Przed funkcjonariuszami stołecznej policji ponad dwa miesiące intensywnej pracy, której zwieńczeniem dla mieszkańców mają być dziesiątki przywiezionych wakacyjnych zdjęć, moc wspomnień i pozytywnych emocji. Dla zaangażowanych służb wakacje są udane wtedy, gdy zagrożeń jest jak najmniej, a czynione apele znajdują odzwierciedlenie w zachowaniu kierowców, młodzieży i roztropnych dorosłych.

Tekst: podkom. Jacek Wiśniewski

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.