Strajk ostrzegawczy w Kauflandzie już dziś!

W sobotę (30.12) w godzinach 12-14 w sklepach sieci Kaufland przeprowadzony zostanie strajk ostrzegawczy. Pracownicy domagają się podwyżek oraz zatrudnieniu większej ilości osób na zmianach. Jeśli rozmowy z zarządem sieci nie przyniosą efektów, wkrótce należy spodziewać się strajku generalnego. 

Od pewnego czasu w sieci sklepów Kaufland trwa spór zbiorowy pracowników z zarządem. Miedzyzakładowa Organizacja OPZZ Konfederacja Pracy domaga się od sieci podwyżki od 1 stycznia na poziomie 1200 złotych brutto. Firma zadeklarowała możliwość podwyżki o 300 złotych brutto. Propozycja ta nie spotkała się z akceptacją pracowników. 

 – Domagamy się zwiększenia zatrudnienia o około 30%. Pracowników ubywa, dochodzi więcej obowiązków a pensje nie rosną. Mamy dużo pracy. Człowiek wraca do domu i nie jest w stanie się zregenerować przed kolejną zmianą – wylicza  w rozmowie z naszą redakcją Wojciech Jędrusiak przewodniczący Miedzyzakładowej Organizacji OPZZ Konfederacja Pracy.

Kolejnym z postulatów jest zwiększenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych do poziomu gwarantowanego przez ustawę.  Pracownicy wchodząc  w spór zbiorowy, przystąpili do mediacji, które zakończyły się fiaskiem. 

– Pracodawca poinformował, że co roku przewiduje podwyżki na poziomie jaki sam uzna za stosowny. Kaufland nie widzi możliwości zwiększenia odpisu na fundusz socjalny z powodu braku środków. Za chwilę słyszymy jakie to dochody wypracowaliśmy w 250 sklepach w całej Polsce. Jest to absurd – dodaje Jędrusiak. 

Jeśli dalsze negocjacje nie przyniosą efektów, przeprowadzone zostanie referendum strajkowe i jeśli większość pracowników opowie się za strajkiem, to sieci sklepów, może grozić strajk generalny. 

Do sprawy będzie wracać.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.