Wsiadł za kierownicę mając sądowy zakaz i cofnięte uprawnienia

Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Modlinie podjęli wczoraj pościg za peugeotem, którego kierujący nie zatrzymał się do kontroli drogowej.Okazało się, że 34-latek wsiadł za kierownicę pomimo tego, że posiadał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i miał cofnięte uprawnienia do kierowania. Nasielszczaninowi grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z modlińskiego posterunku wczoraj po godzinie 13.00, na ul. Ledóchowskiego w Modlinie Twierdzy zauważyli peugeota, którego kierujący popełnił wykroczenie i na linii podwójnej ciągłej wyprzedził autobus. Funkcjonariusze natychmiast zainterweniowali, jednak pomimo użycia przez nich sygnałów świetlnych i dźwiękowych kierowca nadal kontynuował jazdę i próbował uciekać. Mundurowi zatrzymali go na ul. Malewicza. Na koniec 34-latek tłumaczył jeszcze policjantom, że bardzo spieszył się do swojej znajomej.

Jednak podczas sprawdzenia w policyjnych systemach szybko okazało się co było powodem niezatrzymania się do kontroli drogowej. Nasielszczanin, decyzją Starosty miał cofnięte uprawnienia do kierowania. Żeby tego było mało 34-latek posiadał również czynny zakaz prowadzenia pojazdów i w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę. Sąd Rejonowy dla Warszawy Żoliborza w Warszawie orzekł wobec mężczyzny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, obowiązujący przez okres 36 miesięcy.

Na mężczyznę policjanci nałożyli mandat karny za popełnione wykroczenie drogowe. Odpowie również za przestępstwo niezatrzymania się do kontroli drogowej, prowadzenia pojazdu mechanicznego mimo aktualnie obowiązującego, sądowego zakazu oraz prowadzenia pojazdu po cofnięciu uprawnień. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy!!!!
Art. 178 b KK, kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą sie na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 180 a KK, kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie , karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 244 KK, kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (…) prowadzenia pojazdów (…), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

podkom. Joanna Wielocha

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.