Termin złożenia wniosku o 800 plus ma znaczenie

ZUS rozpoczął wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Kto jeszcze nie złożył wniosku o świadczenie powinien się pospieszyć, bo choć ostateczny termin na złożenie wniosku upływa wraz z końcem czerwca, to miesiąc, w którym złożymy wniosek ma wpływ na to kiedy otrzymamy świadczenie.

Pierwszy przelew ZUS na kwotę ponad pół miliarda złotych dotyczy osób, które będę otrzymywać pieniądze 2 dnia każdego miesiąca. W poniedziałek ZUS przeleje kolejne środki na konta rodziców i opiekunów. W pierwszych dniach czerwca, w ramach 800 plus, trafi do nich ponad 1 mld złotych.

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie powinni złożyć wniosek.

Większość rodziców i opiekunów z województwa łódzkiego złożyła już wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy 2024/2025.Te osoby, które wnioski złożyły do końca kwietnia, pieniądze za pierwszy miesiąc z nowego okresu świadczeniowego otrzymają bez przerw w wypłatach, jeszcze w czerwcu. Kto złoży wniosek w maju, pieniądze za czerwiec otrzyma w lipcu wraz z wypłatą świadczenia za ten miesiąc.

Do końca maja jeszcze kilka dni, warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku jeszcze przed końcem miesiąca, bo to gwarantuje wypłatę świadczenia do końca lipca wraz z wyrównaniem za czerwiec. Wnioski poprawnie złożone w czerwcu skutkować będą wypłatą świadczenia do końca sierpnia wraz z wyrównaniem za wcześniejsze miesiące. Zdecydowanie jednak należy zwrócić uwagę na to, że wnioski, które będą składane po terminie, czyli po czerwcu, pozbawią wnioskujących wyrównania za wcześniejsze miesiące – wyjaśnia Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Nie dotyczy to rodziców, którym dopiero co urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące od dnia narodzin dziecka na złożenie wniosku. Jeżeli złożą go w tym czasie, otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Rodzice, którzy składają wniosek na nowo narodzone dziecko, mogą złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2024 r. i na okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r.

Wnioski składa się wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, bankowości elektronicznej, aplikacji m-ZUS lub przez portal Emp@tia – dodaje rzecznik.

Do tej pory do ZUS-u na nowy okres wypłat wpłynęło ponad 4 mln wniosków na niemal 6,3 mln dzieci. Tak jak dotychczas w każdym miesiącu Zakład będzie przekazywał świadczenia w dziesięciu terminach wypłat: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20, 22. dzień miesiąca.

Wypłata świadczenia realizowana jest bezgotówkowo, na numer rachunku bankowego wskazany we wniosku. Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.