24 września tradycyjnie uczcimy pamięć o Obrońcach Modlina z 1939 r. Oprócz uroczystości oficjalnych odbędzie się piknik historyczny. Spotkajmy się, by wspólnie oddać hołd Bohaterom oraz przeżyć żywą lekcję historii.
Od pierwszych dni września Twierdza Modlin poddawana była silnym atakom. 3 września bomby spadły na koszary, płonęła stocznia. Modlińscy saperzy w czasie obrony sześć razy odbudowywali most na Narwi – w większości wypadków pod ogniem artylerii i lotnictwa. 10 września do twierdzy po dramatycznej przeprawie dotarł cud techniki II RP, ścigacz z alupolonu – KU 30, któremu udało się zestrzelić kilka niemieckich samolotów. 13 września dowodzenie obroną przejął gen. Wiktor Thommee.
Mimo wysiłków, Niemcy otoczyli Modlin z każdej strony. 28 września poddała się Warszawa. Nawet szpital w Modlinie, choć na jego dachu widniał znak Czerwonego Krzyża, był bombardowany. Brakowało leków. Operacje przeprowadzano przy świecy. Jedyne pożywienie, na jakie jeszcze mogli liczyć żołnierze to konina i coraz mniejsze ilości ziemniaków. W zużyciu amunicji trzeba było wprowadzać drastyczne obostrzenia.
Gen. Thommee, nie chcąc przysparzać swojej załodze więcej cierpienia, podpisał kapitulację. Dowódca polskich oddziałów w Modlinie i wszyscy oficerowie oddziałów załogi Modlina zachowują szable w uznaniu swojej dzielnej postawy w obronie Modlina – czytamy w jej postanowieniach. Oddziały niemieckie obsadziły Twierdzę Modlin 29 września 1939 r. W chwili poddania miało się w niej znajdować 1070 oficerów, 3192 podoficerów i 14 592 szeregowych. W rozkazie pożegnalnym Thommee pisał do nich: Spełniliście obowiązek wobec Boga i Narodu Polskiego, ale jeszcze nie do końca! […] Rozchodząc się wszyscy w nieznane dla Nas strony, niepewni naszego losu, nie zapominajmy nigdy, że jesteśmy żołnierzami polskimi, nie dajmy się nikomu uśpić i otumanić, ale stale powtarzajmy słowem i czynem w życiu nieśmiertelne słowa: „Jeszcze Polska nie zginęła”.
Obchody rocznicy Twierdzy Modlin zaczną się o godz. 10.00 pod kotwicą I Portu Marynarki Wojennej. O godzinie 11.00 w kościele pw. św. Barbary odbędzie się Msza zakończona przemarszem pod pomnik Obrońców Modlina, gdzie uczcimy ich pamięć z honorami wojskowymi. Od godz. 13.00 w Parku Trzech Kultur, obok muszli koncertowej odbywać się będzie piknik – połączenie tradycji z nowoczesnością. Nie zabraknie stanowisk rekonstrukcyjnych, ale będzie można też odbyć trening strzelecki z pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości. Zaprezentują się także jednostki wojskowe. Dla (d)ucha przygotowano koncert pieśni patriotycznych i wojskowych, a dla brzucha – oczywiście wojskową, najlepszą grochówkę.
Zadanie publiczne pn. piknik historyczny z okazji 83. rocznicy obrony Twierdzy Modlin jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.