Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Wieczna chwała bohaterom – wolność żywym

W hali Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Dworze Mazowieckim 1 października 2016 roku odbył się niezwykły koncert. Zaśpiewał dla mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego i zaproszonych gości ogromny chór złożony z 350 osób.

Zespół tworzyło 13 chórów polonijnych przybyłych na V Zjazd Chórów Polonijnych zorganizowany przez Fundację Ave Patria z Ożarowa Mazowieckiego. Wydarzeniu patronował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Andrzej Duda. Zjazd został zorganizowany w 72. rocznicę zakończenia działań wojennych Powstania Warszawskiego. Finałowy koncert zatytułowany „Wieczna chwała bohaterom – wolność żywym” został zaplanowany na 2 października w Ożarowie Mazowieckim – mieście gdzie w nocy z 2 na 3 października 1944 roku, we dworze Reicherów został podpisany honorowy akt kapitulacji.

W przeddzień, w Nowym Dworze Mazowieckim odbyła się prapremiera tego koncertu.

Chóry otrzymały kilka miesięcy wcześniej repertuar i przygotowywały pieśni do wykonania na scenie. Były to utwory związane z Powstaniem Warszawskim, często do słów wierszy poetów powstańców: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Edwarda Eugeniusza Chudzyńskiego, Krystyny Krahelskiej i innych. Usłyszeliśmy m. in.: „Sierpień”, „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „Marsz Mokotowa”. Były też pieśni patriotyczne jak „Rota” do słów Marii Konopnickiej, która pełniła rolę polskiego hymnu czy „Marsz Sybiraków” Mariana Jonkajtysa, wieloletniego dyrektora warszawskiego Teatru Rampa, który wraz z rodziną przeżył wieloletnie zesłanie na Syberię (od 1940 do 1946 roku).

Zespół połączonych chórów składał się z:
– 2 chórów z Niemiec: Polonia z Dortmundu i św. Klemensa z Essen,
– siedmiu chórów z Białorusi: Grodzieńskie Słowiki z Grodna, Kraj Rodzinny z Baranowicz, Polonez, Tęcza, Społem, Cantus Cordis i Głos Duszy z Mińska,
– 2 chórów z Łotwy: Promień z Dyneburga (w pięknych ludowych strojach) i Jutrzenka z Rezekne (Rzeżycy),
– chór Echo ze Lwowa, obecnie na Ukrainie,
– chór Polonia z Geteborga w Szwecji.

Dyrygenci poszczególnych chórów prowadzili 350-osobowy zespół przy wykonywaniu poszczególnych pieśni. Grono ich powiększył dyrygent chóru Archikatedry Warszawskiej pan Dariusz Zimnicki.
Tak więc z zespołem wystąpili:
– Barbara Twarowska – dyrygent chórów z Niemiec,
– z Białorusi – dyrygent chóru Grodzieńskie Słowiki pani Alicja Binert, Kraj Rodzinny z Baranowicz Weronika Viekowiszczeva, Polonez pani Natalja Kriwoszejewa, Tęcza pani Tatiana Wołoszyna, Społem pan Aleksander Szugajew, Cantus Cordis pani Janina Chwałko i Głos Duszy pani Tatjana Gażewska-Pieszak – pięciu ostatnich dyrygentów z Mińska,
– z Łotwy – Regina Krukowska dyrygent chóru Promień z Dyneburga, Irena Iwanowa dyrygent chóru Jutrzenka z Rezekne,
– z Ukrainy – Edward Kuc dyrygent chóru Echo oraz
– ze Szwecji – pan Wojciech Głuch dyrygent chóru Polonia z Geteborga.

Gospodarzy, czyli kraj rodzinny dla chórzystów reprezentowała pani Anna Fidrych, która przy akompaniamencie Marka Wolniewicza wykonała utwór skomponowany i śpiewany niegdyś przez Czesława Niemena: „Dziwny jest ten świat” (1967 rok) i piosenkę śpiewaną przez Stana Borysa „Jaskółka uwięziona” (nagranie radiowe 1973 rok).

Słowem wiersza Romana Brandstaettera „Biblia” podzielił się z zebranymi Hubert Mazur z Izabelina, uczeń liceum, zwycięzca konkursu recytatorskiego w Błoniu w 2015 roku (był wtedy uczniem gimnazjum).

Na zakończenie koncertu została wykonana pieśń „Polsko moja”, której słowa i muzykę napisała pani Helena Abramowicz z chóru „Głos Duszy” z Mińska na Białorusi.
Ona też w duecie z Denisem Iwanowem wyśpiewała ten hymn Polaków spoza granic Ojczyzny dla gości koncertu w Nowym Dworze Mazowieckim.
Na jej ręce burmistrz miasta Jacek Kowalski przekazał ogromny bukiet pąsowych róż dla chórzystów zespołu.

Dziękujemy za gorące przyjęcie rodaków z zagranicy i docenienie oklaskami ich śpiewaczego kunsztu i maestrii ich dyrygentów.

autor: Grażyna Lipska-Zaremb

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.