Wystawa Dziejów Miasta „Pomiędzy Nurtami” otwarta

W piątek (15.09) w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim, nastąpiło uroczyste otwarcie Wystawy Dziejów Miasta „Pomiędzy Nurtami”.

Tytuł wystawy można odczytywać wielorako, dosłownie – jako odniesienie do położenia geograficznego miasta, jak również metaforycznie – nawiązując do wielokulturowości i wielowyznaniowości dawnych mieszkańców. Zgodnie z nowoczesnymi trendami wystawa wyposażona jest w stanowiska interaktywne oraz znajdują się na niej stylizowane sekcje. Z uwagi na uwarunkowania wynikające z położenia miasta (liczne powodzie i pożary) nie zachowało się zbyt wiele artefaktów. Stąd decyzja o narracyjnym i edukacyjnym charakterze wystawy. Młodych zapewne najbardziej zainteresuje stanowisko o nowodworskich budowlach w 3D, a wiele radości i uśmiechu przyniesie wszystkim możliwość zrobienia sobie stylizowanego portretu i zabrania go jako pamiątkę z wystawy.

Wystawa opowiada ponad 700-letnią historię Nowego Dworu Mazowieckiego ze szczególnym naciskiem na aspekt społeczny i wielokulturowy miasta. Istotna część wystawy poświęcona jest okresowi największego rozkwitu miasta, czyli czasom od II połowy XVIII wieku do wybuchu II wojny światowej. Społeczność Nowego Dworu stanowili wtedy mieszkańcy różnych narodowości i różnych wyznań.

Ta multikulturowość nie przeszkadzała w zgodnym współistnieniu na terenie miasta czterech największych religii: katolicyzmu, judaizmu, prawosławia i protestantyzmu. W 2019 roku swoją działalność rozpoczęła powołana przy Burmistrzu Miasta Rada Historyczna ds. Muzeum. To jej członkowie wspólnie z firmą BZB PARTNERS Sp. z o.o., wypracowali koncepcję.

Pieczę nad poprawnością merytoryczną treści zawartych na wystawie sprawowali pani Maria Możdżyńska, pan Janusz Gołąb i pan dr Piotr Oleńczak – pasjonaci i badacze lokalnej historii. Darczyńcami artefaktów prezentowanych na wystawie są: pan Janusz Gołąb, pani Maria Możdżyńska, pani Anna Majewska.

Inwestycja otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020, Priorytet 5.3 Dziedzictwo kulturowe w kwocie 801.995,39 złotych. Miasto Nowy Dwór Mazowiecki wydało na ten projekt 1.368.414,63 złotych. Wystawa funkcjonować będzie w strukturze organizacyjnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim.

Współorganizatorzy uroczystego otwarcia: Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Dworze Mazowieckim.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.