Zakaz wypalania traw

Jako jedną z wiosennych prac porządkowych wiele osób traktuje wypalanie starych traw i zarośli na łąkach i przydomowych działkach. W wyniku tych utwierdzonych tradycyjnie działań często dochodzi do groźnych pożarów najbliższych zabudowań lub lasów. Nowodworscy policjanci i strażacy przypominają, że wypalanie traw jest szkodliwe dla środowiska i prawnie zabronione!

Wypalanie traw to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, nie przynosi ono żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.
1. Co roku w takich pożarach giną ludzie i to najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania.

2. Wypalanie to jedna z istotnych przyczyn zatruwania i tak już nadmiernie zanieczyszczonej atmosfery – tysiące pożarów w skali kraju wiąże się z „wyrzucaniem” do atmosfery dziesiątek ton tlenku węgla oraz innych niebezpiecznych związków chemicznych. W związku z tym z roku na rok pogarsza się stan zdrowia społeczeństwa np. smog atakuje układ oddechowy powodując alergie, wzrasta ilość chorób nowotworowych, układu krążenia, chorób oczu itp.

3. Wypalanie traw nierzadko utrudnia kierowcom poruszanie się po drogach, ogranicza widoczność, w wyniku, czego dochodzi do kolizji i wypadków.

4. Wypalanie traw powoduje bezmyślne uśmiercanie roślin i zwierząt.

5. Każda interwencja Powiatowej Straży Pożarnej sporo nas kosztuje (każdy wyjazd straży to koszt kilkuset złotych).

6. Wypalanie traw powoduje ujemne skutki w rolnictwie. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę.

7. Wypalanie traw powoduje zagrożenie pożarowe dla lasów.

Wypalanie traw jest też łamaniem prawa!

Zgodnie z art. 131 pkt 12 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. (Dz.U. z 2004 r. Nr 92, poz 880), kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu lub grzywny.

Nowodworscy policjanci i strażacy apelują o rozsądek! Zanim podpalisz trawę, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych. Gdy zauważysz podpalacza lub pożar powiadom odpowiednie służby!

KPP Nowy Dwór Maz.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.