Zakroczym: Czas zacząć świętować 950 lecie miasta

Juz dziś (18.09) o godzinie 15 odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Gminy Zakroczym. Zapoczątkuje ona uroczyste obchody 950 lecia Zakroczymia. Na kilka godzin przed rozpoczęciem, Paweł Jarecki rozmawia z Burmistrzem Arturem Ciecierskim.

Panie Burmistrzu, jesteśmy na kilka godzin przed rozpoczęciem największych w historii Zakroczymia obchodów. Czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik?

Myślę, że tak. W tym tygodniu odbyły się dwa spotkania komitetu organizacyjnego. Mamy wszystko dopięte. Zapewne coś może nas zaskoczyć, ale takie rzeczy zawsze się zdarzają.


Przypadła Panu rola bycia gospodarzem w trakcie tak wielkiego jubileuszu. Czuje się Pan dumny, że może być Burmistrzem tak wiekowej i historycznej gminy?

Jestem ogromnie dumny z tego powodu. To dla mnie naprawdę zaszczyt. Uważam, że zrobiłem wszystko co można było zrobić, aby przygotować uroczystości należycie. Oczywiście bez pomocy wielu osób wyglądałoby to zupełnie inaczej. Na podziękowania przyjdzie jednak czas w niedzielę na rynku miejskim. Wierzę w to, że to będą trzy wspaniałe dni dla naszych mieszkańców. To oni ocenią sami organizację uroczystości. Proszę wszystkich o godne i kulturalne uczestnictwo. Nie przynieśmy wstydu naszemu miastu.

Na które punkty obchodów 950 lecia Zakroczymia zaprasza Pan szczególnie?

Uważam, że program został tak ułożony, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie chcę w sposób szczególny zapraszać na poszczególne wydarzenia. Zapraszam na całe trzy dni. Jednak gdybym miał wymienić kilka elementów programu, zwróciłbym uwagę na uroczystą sesję Rady Gminy, która odbędzie się w piątek o godz. 15, w miejscu szczególnym dla Zakroczymia, na dziedzińcu Klasztoru Ojców Kapucynów, w miejscu gdzie w dniach 11-20 września 1831 w refektarzu klasztoru obradował sejm i rząd powstańczy. W trakcie sesji rada podejmie symboliczną uchwałę, na podstawie której zostaną wręczone pamiątkowe medale z okazji jubileuszu miasta osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Zakroczymia. W sobotę odbędzie się sesja popularno naukowa, prelegenci będą opowiadać o historii Zakroczymia, ponadto zaśpiewa chór Gregorianie. W niedzielę warto podkreślić uroczystości na rynku miejskim, w trakcie których, zagra Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Rozpoczną się one mszą święta w kościele parafialnym celebrowaną przez biskupa płockiego Piotra Liberę. Oprawę wokalną mszy świętej zapewni chór Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego i Gregorianie. Po uroczystościach odbędzie się festyn. Będzie wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Gwiazdą wieczoru na scenie będzie zespół Akcent, a po koncercie pokaz sztucznych ogni jakiego w Zakroczymiu jeszcze nie było.

Wszyscy wiemy, że gmina realizuje program naprawczy i powszechnie wiadomo, że nie może przeznaczać środków z budżetu na promocję. Skąd więc środki na tak fajny i obszerny program?

Rzeczywiście, jest tak jak Pan zauważył. Jeszcze kilka miesięcy temu sam się zastanawiałem jak to będzie. Jednak lokalni, i nie tylko lokalni przedsiębiorcy, a także osoby fizyczne pokazały wspólnie, że Zakroczym jest dla nich ważny. Do budżetu gminy wpłynęło około 70 tysięcy złotych. Poza tym otrzymaliśmy pomoc rzeczową. Lista sponsorów jest długa. Zawsze będę podkreślał dużymi słowami DZIĘKUJĘ. Szykuję dla nich wszystkich niespodziankę na rynku miejskim w niedzielę, bezpośrednio po występie Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

To co na koniec tego wywiadu Panie Burmistrzu?

Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie do Zakroczymia… to będą wspaniałe uroczystości.

2 thoughts on “Zakroczym: Czas zacząć świętować 950 lecie miasta

  1. przecież rocznica ta według datowania falsyfikatu mogileńskiego winna być obchodzone w marcu. Skąd więc takie opóźnienie. I pytanie; czy nowe władze rozmawiały z poprzednimi władzami, które miały dość dokładnie opracowaną koncepcję obchodów tej ważnej rocznicy. Ba, planowano nawet połączenie obchodów z obchodami tej rocznicy w nasielsku. Myślę, ze pięćdziesiąt lat temu Komuna obchodziła 900 letnią rocznicę wystawienia tego dokumentu o wiele godniej niż teraz to miało miejsce. A na wystawie zabrakło mi tego, co było w tym wypadku najważniejsze, a co, wiem z pewnością, poprzedni „rządcy” Zakroczymiem mieli; to skan dokumentu, gdzie po raz pierwszy w historii wymieniony był Zakroczym i Nasielsk, a także wiele innych miejscowości. To święto wcale nie było obchodzone godnie.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.