Zakroczym: Nowa odsłona miejskiego rynku

Rynek miejski w Zakroczymiu i jego otoczenie zmienią się nie do poznania. Ulice zyskają nowe nawierzchnie, wymienione zostanie oświetlenie, a sam rynek przejdzie modernizację. To wszystko będzie możliwe dzięki wsparciu samorządu województwa w wysokości 2,7 mln zł.

Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk i burmistrz Zakroczymia Artur Ciecierski. W spotkaniu uczestniczyli również wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek oraz radny województwa mazowieckiego Piotr Kandyba.

Zakres prac
Inwestycja obejmuje przebudowę drogi gminnej ul. Tylnej, al. Spółdzielni, ul Wyszogrodzkiej, remont drogi gminnej ul. Klasztornej, ul. Spacerowej, ul. Parowa Okólna, ul. Rybackiej, ul. Kościelnej oraz ul. Szkolnej wraz z wymianą oświetlenia. Dodatkowo odtworzona zostanie studnia na rynku, a teren wokół uporządkowany. Powstaną ścieżki z nawierzchni granitowej, ławki oraz trawniki i nasadzenia. Wymienione zostanie także oświetlenie na rynku i ul. Gdańskiej. Samorząd Mazowsza na ten cel przekaże 2,7 mln zł.

Pomoc dla samorządów
W tym roku na realizację instrumentu zadań ważnych przeznaczamy aż 150 mln zł, z czego 95 mln zł na nowe projekty podkreśla marszałek Adam Struzik. – W tym roku na pomoc dla samorządów lokalnych zabezpieczyliśmy 250 mln zł. To środki które wspierają rozwój miast, gmin, ale także tych najmniejszych wspólnot, jakimi są sołectwa. Umowa na rewitalizację rynku w Zakroczymiu jest tego przykładem. Niestety jak pokazują ostatnie miesiące nie wszyscy mogą liczyć na sprawiedliwy podział środków w ramach programów rządowych. My pomagamy bez względu na sympatie polityczne. Tu chodzi o rozwój naszego regionu i dobro naszych mieszkańców – podsumował marszałek Adam Struzik.

Instrument zadań ważnych to jeden ze sztandarowych programów wsparcia realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk To wsparcie na drogi, modernizację placówek oświatowych, kulturalnych, wychowawczych. Skala realizowanych przedsięwzięć jest ogromna. I to co najważniejsze, są to projekty, które służą nie tylko rozwojowi Mazowsza, ale wynikają z potrzeb mieszkańców. Warto przypomnieć, że w sumie od początku realizacji tego programu dofinansowaliśmy 160 projektów przeznaczając na ten cel 331 mln zł – dodaje.

Zakroczym w nowej odsłonie
Inwestycja nasza to konsekwencja bardzo owocnej i współpracy między zarządem miasta i gminy Zakroczym, a urzędem marszałkowskim – zaznacza radny województwa mazowieckiego Piotr Kandyba. – Nie mogę się doczekać kiedy przyjadę do Zakroczymia i zobaczę nasze wspólne dzieło. Cieszę się, że fundusze Mazowsza są przeznaczone na takie szlachetne cele – dodaje.

Projekt ma ogromne znaczenie dla całej lokalnej społeczności. Miasto Zakroczym to gród o ponad 950-letniej historii. W 2022 r. będziemy obchodzić 600-lecie nadania praw miejskich. Miasto zasługuje na wspaniały wizerunek, a rewitalizacja polegająca na przebudowie nawierzchni 9 uliczek wraz z budową stylowego oświetlenia przy nich i nowemu zagospodarowaniu rynku zielenią i małą architekturą, zdecydowanie go zapewni – mówi burmistrz Zakroczymia Artur Ciecierski.

Realizacja ten inwestycji poprawi komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców Zakroczymia – zaznacza wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Marcin Podsędek. – Jestem przekonany, że inwestycja wpłynie także na atrakcyjność turystyczną miasta. Rynek miejski to najczęściej miejsce spotkań, a jego rewitalizacja to doskonały impuls do integracji mieszkańców – dodaje wiceprzewodniczący.