Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Zakroczym: Pochowali Nieznanego Żołnierza z 1939 roku

W sobotę (20.02) w Zakroczymiu odbyły się uroczystości pogrzebowe szczątków Nieznanego Żołnierza Wojska Polskiego z 1939 roku. Szczątki znaleziono przypadkiem na polu przy ulicy Warszawskiej w Zakroczymiu (Gałachy).

28 sierpnia 2015 na polu w pobliżu przydrożnej kapliczki na ulicy Warszawskiej, odkryto szczątki ludzkie z wojskowymi elementami wyposażenia żołnierza Wojska Polskiego. Na miejsce przyjechała policja i prokurator. Po kilku miesiącach śledztwa i ustalania tożsamości, działania nie przyniosły skutku. Jedyne co wiadomo to wiek, który biegli oszacowali na około 50 lat. Prokurator wydał burmistrzowi Zakroczymia szczątki do pochówku.

W sobotę 20 lutego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zakroczymiu, odprawiona została uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. por. Mateusza Korpaka w koncelebrze z Ojcami Kapucynami z zakroczymskiego klasztoru O. Andrzejem Romanowskim OFMCap i O. Tomaszem Płonką OFMCap.

Po nabożeństwie i liturgicznym pożegnaniu w kościele, przez miasto przeszedł kondukt żałobny na cmentarz parafialny, gdzie po odegraniu hymnu i modlitwie nad grobem, w kwaterze wojskowej złożono trumnę ze szczątkami żołnierza.

Na cmentarzu burmistrz Zakroczymia Artur Ciecierski powiedział – Niewiele brakowało abyśmy szczątki żołnierza pochowali w ciszy jako szczątki bezdomnego. Po znalezieniu ich pojawiło się wiele pytań, dygresji, dialogu. Sprawy w swoje ręce wzięło wojsko, a także ludzie studiujący historię. Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że w dniu dzisiejszym pożegnaliśmy z należytym szacunkiem Żołnierza Wojska Polskiego. W tym miejscu chcę postawić jedną wielką kropkę. Idąc w ślad za słowem księdza kapelana, który mówił o godnym pochówku, dodaję, że poza tym, temu żołnierzowi należy się coś więcej. Trafił do zbiorowej mogiły gdzie spoczywa około 600 jego kolegów, którzy bronili Zakroczymia i Modlina Twierdzy we wrześniu 1939 roku. Zasługuje na to, aby i jemu zapalić setki zniczy, które pięknie płoną w tym miejscu 1 listopada każdego roku.

Chciałbym w sposób szczególny podziękować w imieniu całego Zakroczymia, przede wszystkim w imieniu tych którzy nadal żyją i pamiętają wrzesień 1939 roku – dodał burmistrz Ciecierski. Stojąc nad trumną szczątków żołnierza wojska polskiego wyrecytował … „Bracie daleki, żołnierzu nieznany, niech śpi spokojnie serce Twe ofiarne. Słuchaj! Dzwon wolności Polsce uderza, a Twoje życie nie poszło na marne”

Dziękuję wszystkim którzy przybyli na dzisiejszą uroczystość, a przedstawicielom rządu RP i władzom samorządu, oficerom i podoficerom, żołnierzom wojska polskiego, przedstawicielom policji i straży pożarnej, że swoją obecnością podnieśli rangę tej uroczystości. Dziękuję księdzu proboszczowi i księdzu kapelanowi a także chórowi Gregorianie za piękną liturgię – mówi burmistrz Artur Ciecierski.

W uroczystości udział wzięli burmistrz Artur Ciecierski, przewodniczący Rady Gminy Piotr Serwatka wraz z radnymi, senator Jan Żaryn, przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego dowódca pułku saperów Adam Przygoda, przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego, starosta nowodworski Magdalena Biernacka wraz z zastępcą Pawłem Calakiem, burmistrz Nasielska Bogdan Ruszkowski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski, żołnierze Wojska Polskiego, przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej, dyrektorzy szkół z młodzieżą, kombatanci i mieszkańcy Zakroczymia.

Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła kompania 2 Pułku Saperów w Nowym Dworze Mazowieckim oraz poczty sztandarowe min. 32 Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Olszewnicy Starej, przedstawiciele szkół z gminy Zakroczym oraz Zespołu Szkół w Czerwińsku Nad Wisłą, a także Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Kampinos”.

 

One thought on “Zakroczym: Pochowali Nieznanego Żołnierza z 1939 roku

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.