Lotnisko: Dwaj Gruzini zatrzymani przez Straż Graniczną

Funkcjonariusze z nowodworskiej placówki Straży Granicznej zatrzymali podróżującego z Madrytu 34-letniego Gruzina oraz jego starszego o 7 lat rodaka, który oczekiwał na kolegę na lotnisku. Jak się później okazało, obydwaj próbowali przechytrzyć funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Uwagę funkcjonariuszy zwróciło podejrzane zachowanie 34-latka, dlatego też postanowili sprawdzić jego dokumenty. Mężczyzna do kontroli przedstawił bułgarski dowód osobisty wraz z prawem jazdy. Od razu wygląd obydwu dokumentów wzbudził u funkcjonariuszy podejrzenie co do ich autentyczności. Po szczegółowym sprawdzeniu  zarówno ID jak i prawo jazdy okazały się być podrobione za wzór oryginalnych. Cudzoziemiec przyznał się, że jest obywatelem Gruzji, a do Polski przyleciał w odwiedziny do kolegi, który oczekuje na niego w hali przylotów. Oświadczył również, że jego kolega posiada przy sobie jego autentyczne gruzińskie dokumenty. „Fałszywy Bułgar” został zatrzymany za fałszerstwo zgodnie z art. 270 § 1kk.

Oczekujący na swojego rodaka w hali ogólnodostępnej 41-letni obywatel Gruzji faktycznie miał przy sobie paszport i dowód osobisty zatrzymanego wcześniej kolegi. Mężczyzna został zatrzymany za przestępstwo związane z ukrywaniem dokumentu należącego do innej osoby, którym nie miał prawa wyłącznie rozporządzać (art. 276 kk).

Obydwaj Gruzini zostali przewiezieni do Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych w Płońsku. Za zarzucane przestępstwo młodszemu z zatrzymanych grozi do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast jego starszemu koledze do lat 2.