Afrykański Pomór Świń w powiecie legionowskim

W powiecie legionowskim wystąpiły dwa potwierdzone przypadki zakażenia afrykańskim pomorem świń (ASF) u dwóch sztuk padłych dzików. Choroba nie stwarza zagrożenia dla ludzi.

Starosta Legionowski na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim zwołał spotkanie Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w sprawie wystąpienia przypadków afrykarńskiego pomoru świń. Wojewoda Mazowiecki niezwłocznie wyda w tej sprawie stosowne rozporządzenie.

Padłe zwierzęta, których stan wskazywał, że mogły być zarażone ASF, zostały znalezione na granicy Jabłonny i Legionowa (1 sztuka) oraz w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt (1 sztuka). Badania laboratoryjne potwierdziły, że dziki były chore na afrykański pomór świń. Zgodnie z informacjami Głównego Inspektora Weterynaryjnego ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Jedynymi gatunkami, które są wrażliwe na ten wirus są dziki i trzoda chlewna.

20 listopada 2017 starosta legionowski na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim zwołał posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich gmin powiatu oraz służb, straży i inspekcji działających na terenie powiatu, jak również przedstawiciele Wojewody Mazowieckiego z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie było poświęcone przypadkom ASF w powiecie i planowanym działaniom, które będą miały na celu zwalczanie choroby. Wojewoda Mazowiecki niezwłocznie wyda stosowne rozporządzenie w tej sprawie.

W przypadku znalezienia padłego dzika nie należy go dotykać i zgłosić ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim (tel. 22 775 22 27 lub e-mail: [email protected]), najbliższego komisariatu policji lub straży gminnej. Nie należy też dokarmiać dzików.

03

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.