Bez wątpienia wysokiej jakości i dobrze położony bruk podnosi wartość estetyczną naszego ogrodu. Spełnia nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim sprawia, że nie wnosimy do mieszkania piachu, kamyków czy błota. Dzisiaj oprócz jego funkcjonalności, doceniamy także sposoby i kształty w jaki można go ułożyć. Jest wiele parametrów, które musimy wziąć pod uwagę kupując kostkę.
Zanim kupisz.
Przed kupnem kostki należy najpierw zastanowić się nad projektem. W internecie możemy znaleźć mnóstwo inspiracji i ciekawych planów. Jeśli nie mamy na to czasu bądź oczekujemy kompleksowych porad powinniśmy zwrócić się do fachowców i zdecydować się na indywidualny projekt. Warto też policzyć koszty. Położenie bruku wiąże się z wysokim nakładem finansowym, dlatego lepiej być przygotowanym i sporządzić kosztorys. Z pewnością taniej wyniesie nas kupno kostki prosto od producenta. Dlatego powinniśmy rozejrzeć się czy w naszej okolicy wydobywa się kamień. Oto kilka cennych porad zanim kupimy kostkę.
Warto zastanowić się nad:
- Rodzajem kamienia
Kostki granitowe mają ciekawe kolory, dzięki czemu wyglądają bardzo estetycznie. Co jednak najważniejsze, posiadają cenne właściwości fizyczno-chemiczne, dlatego są trwałe, wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zastosowanie granitowej kostki z pewnością gwarantuje spokój na długie lata użytkowania.
- Kolorem
To jaki kolor kostki wybierzemy jest bardzo istotny, bo do wyboru mamy wersje: szare, żółte, czerwone czy czarne. Pamiętajmy, że jasny kolor szybciej będzie się brudził niż kolor ciemniejszy.
- Kształtem
Kształt bruku również możemy sobie wybrać, w zależności czy chcemy proste kostki czy falowane. Musimy też pomyśleć o wielkości fugi. Mała fuga zapobiega również wyrastaniu traw i mchów. Pamiętajmy, że im będzie mniejsza, tym dłużej będzie się ją kładło, co również wiąże się z kosztami.
- Powierzchnią bruku
Czy powierzchnia bruku ma być chropowata czy gładka? Niestety, chropowata szybciej się zabrudzi a gładka jest droższa.
- Wielkością kostki
Wielkość kostki możemy dowolnie sobie wybrać. Będzie ona miała znaczenie przy wybieraniu wzoru i od wielkości powierzchni, na której będzie ułożony bruk.
- Obrzeżami i palisadami
Warto się zastanowić nad uskokami powierzchni w naszym ogrodzie. Zastosowanie palisad i obrzeży zwiększy koszty, ale podniesie walory estetyczne. Wyższe np. 8 cm obrzeża wyglądają ładniej przykostce wysokości 6 cm.
Dobry fachowiec to podstawa.
Oczywiście o dobrym fachowcu mówi cena wykonania usługi, choć pamiętajmy, że zdarzają się wyjątki. O tym, czy kostka została dobrze położona i tak dowiemy się w późniejszym czasie. Jednak jest kilka sposobów, aby sprawdzić jak nasi fachowcy się spisali. Po prostu wjedź cięższym samochodem i sprawdź, czy kostka ulegnie odkształceniom (czy się rozejdzie, czy zrobią się koleiny). Kolejnym sposobem jest zalanie bruku sporą ilością wody. Sprawdzimy, wtedy czy są gdzieś nierówności i czy woda jest dobrze odprowadzana. Położenie kostki to spora inwestycja, dlatego dobrze wybierz ekipę budowlaną, a potem ciesz się pięknem swojego nowego bruku. (źródło: http://www.granit-kostrza.pl/)