Cudzoziemcy wpadli na trasie

W poniedziałek (11.07.2016) w wyniku kontroli przeprowadzonej przy głównych szlakach komunikacyjnych północnego Mazowsza, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali dwóch cudzoziemców, którzy naruszyli warunki pobytowe na terytorium naszego kraju. Do tego u mężczyzn ujawniono nielegalnie przewożone wyroby akcyzowe.

Zadaniem funkcjonariuszy SG było monitorowanie przemieszczania się cudzoziemców po drogach międzynarodowych, przeciwdziałając w ten sposób nielegalnej migracji oraz przestępczości transgranicznej, a także zapewniając bezpieczeństwo na tym obszarze.

W godzinach popołudniowych jednym z wytypowanych do kontroli przez funkcjonariuszy SG był samochód marki Mercedes – Benz Sprinter, którym podróżowało dwóch mężczyzn. Jak się okazało, byli to obywatele Ukrainy w wieku 41 i 24 lat. Jeden z nich nie spełniał warunków pobytowych obowiązujących na terytorium RP, gdyż do kontroli przedstawił paszport wraz z zezwoleniem MRG, które nie uprawniało go do pobytu poza strefą przygraniczną. Oprócz tego, w toku dalszych czynności funkcjonariusze wewnątrz samochodu ujawnili wyroby alkoholowe i tytoniowe nie posiadające polskich znaków akcyzy. Do posiadania nielegalnego towaru przyznał się 24 – letni kierowca pojazdu.

Cudzoziemiec usłyszał zarzuty karno – skarbowe, a także otrzymał decyzję wydaną przez Komendanta PSG Warszawa-Modlin o zobowiązaniu do powrotu w terminie 15 dni oraz zakazie ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres 6 miesięcy. W niniejszej decyzji został również orzeczony zakaz ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres 3 lat, na wypadek, jeżeli cudzoziemiec w terminie określonym w decyzji nie opuści terytorium RP lub przekroczy, bądź będzie usiłował przekroczyć granicę wbrew przepisom prawa.

Wobec drugiego ob. Ukrainy, który przekroczył granicę RP z Ukrainy do Polski wbrew obowiązującym przepisom przy użyciu podstępu świadomie wprowadzając w błąd funkcjonariusza Straży Granicznej, co do faktycznego celu pobytu na terytorium RP przez okazanie do kontroli granicznej zezwolenia MRG, usłyszał zarzut z art. 264 § 2 KK. 41 – latek przyznał się do popełnionego czynu, dobrowolnie poddając się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat i obowiązkiem przestrzegania porządku prawnego na terytorium Polski.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.