Ćwiczenia pod kryptonimem „PUSZCZA 2023”

2 sierpnia 2023 roku na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w okolicy miejscowości Granica przeprowadzone zostały ćwiczenia praktyczne pk. „Puszcza 2023” w ramach kompanii gaśniczej „NAREW”, należącej do centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał zapalenie się poszycia leśnego w Kampinoskim Parku Narodowym, gdzie wiejący z kierunku północnego wiatr powoduje dalszy rozwój pożaru w kierunku południowym i obejmuje kolejne obszary lasu. Front pożaru rozciąga się na odcinku około 40 m i stale się poszerza. Dodatkowo zagrożone są zabudowania. Na miejsce dysponowane siły i środki I rzutu, których dowódca po przybyciu na miejsce i przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdza, iż potrzebne będą dodatkowe siły i środki. W trakcie prowadzonych działań KDR otrzymuje informację od leśniczego, że w kolejnym miejscu doszło do zapalenia się ściółki, przez co zagrożone są drewniane obiekty skansenu budownictwa puszczańskiego.

Głównymi celami do zrealizowania podczas ćwiczeń były:
– sprawdzenie alarmowania, dysponowania, dojazdu do punktu koncentracji oraz funkcjonowania pod względem operacyjnym sił i środków Kompanii Gaśniczej „Narew” COO,
– sprawdzenie funkcjonowania stanowisk kierowania państwowej straży pożarnej oraz służb współdziałających podczas organizacji, koordynacji oraz kierowania dużymi działaniami,
– doskonalenie sposobów dostarczania wody do miejsca pożaru w trudnych warunkach i na duże odległości z niewyczerpalnego źródła wody,
– doskonalenie organizacji łączności i współdziałania między podmiotami.

Do wykonania założeń zostało zadysponowanych 18 zastępów straży pożarnej z terenu województwa, w tym pojazdów specjalistycznych z pompami wysokiej wydajności, autocysterna, samochód wężowy. Takimi siłami udało się zbudować zaopatrzenie w wodę do celów gaśniczych na odcinku ponad dwóch kilometrów, podanie sześciu prądów wody na front pożaru oraz dwóch w obronie skansenu. Dzięki zasilaniu z niewyczerpalnego źródła wody oraz sieci hydrantowej udało się osiągnąć stały wydatek wody na wszystkich liniach gaśniczych, zgodnie z założeniami.

W ćwiczeniach brali udział również przedstawiciele Kampinoskiego Parku Narodowego, Policji, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych z terenu powiatu warszawskiego zachodniego.

Opracowanie i zdjęcia: st. sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.