Czosnów: Druga strefa ZTM i nowe numery linii autobusowych

Od 1 stycznia Łomianki i fragment gminy Izabelin zostaną włączone do pierwszej strefy biletowej. Pasażerowie nie będą już jeździli liniami „Ł” czy „BIS”, tylko 150, 250 i 750. Zapłacą też mniej za bilety.

29 grudnia w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego została podpisana umowa na obsługę komunikacyjną ze spółką Komunikacja Miejska Łomianki.

Pierwsza strefa biletowa to znaczne oszczędności dla pasażerów. Dziś za bilet 30-dniowy normalny, ważny w Warszawie i Łomiankach, mieszkańcy tego miasta płacą 180 złotych. Od nowego roku ten sam bilet będzie kosztował zaledwie 110 złotych a w portfelach pasażerów zostanie 840 złotych rocznie.

Nowe numery

Linia 150 powstanie z połączenia dotychczasowych linii Ł1, Ł2 i ŁZ. Autobusy – z częstotliwością w szczycie co 10 minut, co 15 minut poza szczytem oraz co 30 minut w święto – będą kursowały na trasie Metro Młociny – Dziekanów Leśny, a w porannym szczycie – w dni nauki szkolnej – niektóre z nich dojadą również do pętli Metro Marymont.

Linia strefowa 701 zmieni się w linię miejską 250. Obowiązujący dziś rozkład nie zmieni się, bez zmian pozostanie również trasa.

Warszawska komunikacja miejska po raz pierwszy dotrze do gminy Czosnów, która znajdzie się w 2. strefie biletowej. Nowa linia 750 powstanie z dotychczasowej linii BIS. Autobusy będą kursowały z pętli Metro Młociny do Dębiny, Palmir lub Sadowej, co ok. 20 minut w godzinach szczytu i co 30 minut poza tymi godzinami na wspólnym odcinku trasy. Granicą stref biletowych będzie przystanek Dziekanów Nowy Zachód.

Dzięki koordynacji rozkładów jazdy linii 150 i 750 oraz wspólnej pętli w Warszawie przy stacji metra Młociny, czas oczekiwania dla pasażerów na wspólnym odcinku tras wyniesie zaledwie 5-10 minut w godzinach szczytu oraz 10 minut poza szczytem i 15 minut w dni wolne od pracy.

Autobusy linii N56 będą jeździły – przez cały tydzień – z Metra Młociny do pętli w Dziekanowie Leśnym (ul. Pułkową i Kolejową tak jak linia 150).Bilety miesięczne dotychczasowej taryfy łomiankowskiej, które uprawniają również do korzystania z komunikacji ZTM w obrębie 1. strefy biletowej, zakupione i aktywowane przed 1 stycznia 2018, zachowają swoją ważność do końca terminu ich obowiązywania i nie będą podlegały zwrotowi.

Umowa długoletnia

Dzięki podpisanej właśnie umowie spółka Komunikacja Miejska Łomianki rozszerza swoje działanie jako miejski przewoźnik, co oznacza konieczność dostosowania się do wysokich wymagań ZTM odnośnie standardu wyposażenia pojazdów, zaplecza technicznego oraz certyfikatów dla kierowców. Podpisanie umowy na osiem lat pozwoli spółce na większe inwestycje w nowoczesne autobusy, które będą obsługiwać głownie dotychczasowy rejon gmin Łomianki i Czosnów.

Podpisanie umowy było możliwe dzięki porozumieniu, zawartemu przez ZTM z władzami gmin. Zgodę na podpisanie umowy wyraziła stosowną uchwałą Rada m.st. Warszawy. To kolejny krok w kierunku rozwoju transportu aglomeracyjnego. Od listopada 2016 roku w 1. strefie biletowej funkcjonują Marki.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.