Czujniki tlenku węgla ratują życie

Od początku września na Mazowszu tlenkiem węgla zatruły się 24 osoby – jednej nie udało się uratować. Liczba zatruć jest największa w sezonie grzewczym. Podczas ubiegłorocznej zimy zanotowano 223 zatrucia czadem – w 38 przypadkach czujniki zaalarmowały mieszkańców o unoszącym się gazie.

Tlenek węgla to cichy zabójca, którego nie da się zauważyć ani wyczuć, lecz nie jesteśmy wobec niego bezbronni. Możemy zainstalować czujniki czadu, które wykryją zagrożenie – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Najbardziej zagrożone są domy, w których urządzenia grzewcze czy przewody kominowe są wadliwe lub źle używane. Zwracajmy uwagę, aby nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, w przypadku wymiany okien sprawdzić działanie wentylacji, a urządzenia użytkować zgodnie z instrukcją. Przypominam również, że zarządcy budynków mają obowiązek przeglądu instalacji wentylacyjnej co najmniej raz w roku – mówi Józef Galica, mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Objawy zatrucia i pomoc poszkodowanym

Nie należy bagatelizować objawów, takich jak bóle głowy, nudności, wymioty, przyspieszone tętno i oddech. Ich ignorowanie może doprowadzić do zaburzenia czynności serca, śpiączki, porażenia oddychania, a w końcu śmierci. Jak pomóc osobie, która zatruła się czadem? Przede wszystkim trzeba zapewnić jej dopływ świeżego powietrza, wynieść w bezpieczne miejsce oraz wezwać służby ratownicze. Jeśli nie oddycha lub ma zatrzymaną akcję serca, należy udzielić pierwszej pomocy.

„Bezpieczny dom”, czyli jak ustrzec się zatrucia czadem

W siedzibie komendy miejskiej w Radomiu powstał pierwszy na Mazowszu „Bezpieczny dom”, w którym będą prowadzone zajęcia edukacyjne. Znajduje się w nim m.in. łazienka z piecykiem gazowym. Strażacy będą tłumaczyć dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla, jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Zademonstrują działanie czujnika czadu, który ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

Jesień i zima to pory roku, w których ryzyko śmiertelnego zatrucia jest największe. W województwie mazowieckim, w ciągu ostatnich pięciu lat zginęło 41 osób, a ponad 700 uległo podtruciu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.straz.pl.

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.