Pilne
  • *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21                  *** 21 kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim, Nasielsku i Leoncinie odbędzie się II tura wyborów Wójta/Burmistrza *** Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21  

Czy można odmówić wyjazdu w delegację? 

Obce miasta, a często odległe kraje są niejednokrotnie miejscami spotkań biznesowych i licznych delegacji. Pracując w międzynarodowej firmie trzeba więc liczyć się z częstymi podróżami służbowymi. Czy pracownik może jednak odmówić udania się w delegację lub szkolenie? Co grozi za niewyrażenie zgody, a kogo wedle prawa ogóle nie można wysyłać na służbowy wyjazd?

Musisz czy możesz?

Delegacja to nic innego jak wykonywanie swojej pracy poza siedzibą firmy. Pracownik ma więc obowiązek wyjazdu, ponieważ pracodawca wysyłając go w podróż służbową wydaje mu służbowe polecenie. Kodeks Pracy głosi, że do nakazów przełożonych trzeba się stosować, a odmówić można tylko w sytuacjach wyjątkowych. Nie zastosować się do polecenia szefa można również w momencie jeśli jest ono niezgodne z prawem lub też zagraża w jakiś sposób życiu bądź zdrowiu. Trzeba pamiętać, że obowiązuje zakaz delegowania kobiet w ciąży i pracownika, który opiekuje się dzieckiem w wieku do 4 lat. Odmawiając swojemu przełożonemu w sytuacji, gdy nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań do wyjazdu czy szkolenia, możemy zostać zwolnieni dyscyplinarnie.

Komfort przede wszystkim.

Dobry pracodawca zazwyczaj jednak zdaje sobie sprawę, że wyjazd służbowy może być kłopotliwy dla pracownika. Musi on na kilka dni lub dłużej opuścić miejsce stałego zamieszkania i rodzinę oraz odbyć często długą i męczącą podróż. Z tego względu pracodawca zwykle stara się w jakimś stopniu zrekompensować mu wyrzeczenia związane z delegacją. Dba o zarezerwowanie komfortowego hotelu w dobrze skomunikowanej z centrum miasta okolicy, zapewnia również odpowiednie wyżywienie. Oprócz tego osobiście lub z pomocą asystentów służy mu radą i sugeruje podwładnemu miejsca, w którym można dobrze zjeść.Automatycznie podnosi to poczucie wygody i bezpieczeństwa pracownika, który ma pewność, że w razie problemów podczas wyjazdu zawsze może zwrócić się do szefa lub współpracowników z prośbą o pomoc. (źródło: http://kwaterydlafirm.pl/)

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.