Czy warto mieć ubezpieczenie szyb samochodowych?

Szyby samochodowe są narażone na uszkodzenia wynikające z różnych zdarzeń. Z tego powodu na rynku istnieją polisy, które pozwalają na pokrycie naprawy. Działają one w określonych sytuacjach, a poszczególne oferty różnią się od siebie. Czy posiadanie ubezpieczenia szyb samochodowych się opłaca?

Jak działa ubezpieczenie szyb samochodowych?
Ubezpieczenie szyb samochodowych pozwala na pokrycie kosztów naprawy w sytuacji, gdy dojdzie do konkretnego zdarzenia losowego. Polisa nie obejmie więc wydarzeń wynikających z niedbalstwa właściciela pojazdu. Każda umowa zawiera także liczne wyłączenia, czyli listę przypadków, kiedy to posiadacz auta będzie musiał pokryć szkody z własnej kieszeni. Na ogół jednak zakres obowiązywania poszczególnych polis jest dość podobny i prezentuje się następująco:
• zdarzenia wynikające z warunków atmosferycznych,
• akty wandalizmu,
• próby włamania,
• uszkodzenie w wypadku.
Istnieją także wyłączenia, czyli sytuacje, których nie obejmuje ubezpieczenie szyb. Wiele osób o nich zapomina, a zaskoczenie przychodzi w momencie wystąpienia szkody. Warto więc zapoznać się z dokładnym zakresem obowiązywania polisy przed jej wykupieniem. Zdarza się bowiem, że nieco droższe produkty pozwalają na zabezpieczenie się znacznie lepiej niż te tanie. Koszt ubezpieczenia szyb jest niewielki, dlatego w wielu sytuacjach warto postawić na polisę lepszą jakościowo.

Obecnie ubezpieczenie pozwala na pokrycie kosztów związanych z naprawą wszystkich szyb. Istnieją jednak wyjątki, takie jak np. szyberdach czy lusterka. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe jasno wskazują, że wykupiona polisa nie pozwoli na wypłacenie pieniędzy w razie uszkodzenia wspomnianych elementów. Obecnie coraz więcej firm pozwala jednak na pokrycie kosztów napraw szyb panoramicznych, co jest świetną wiadomością dla posiadaczy wielu nowoczesnych samochodów.

Ubezpieczenie szyb a dodatkowe koszty
Trzeba również pamiętać, że ubezpieczenie szyb nie zawsze pozwala na całkowite pokrycie kosztów napraw. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których wydatki te przekraczają wskazaną kwotę. Ma to miejsce np. w przypadku uszkodzenia szyby czołowej. Wówczas konieczne jest dopłacenie określonej sumy. Jest ona jednak niewielka i wynosi zaledwie od kilku do kilkunastu procent całkowitego kosztu naprawy. Warto jednak zwrócić uwagę na takie szczegóły przed zakupieniem danej polisy.
Z dodatkowymi opłatami trzeba się liczyć również w sytuacji, kiedy przekroczysz maksymalną wartość wszystkich napraw w ciągu roku. W umowach znajdują się bowiem zapisy, że powyżej danej kwoty to właściciel będzie musiał zapłacić za usunięcie usterki. Czasem droższe polisy wiążą się z większą górną granicą. Z tego powodu w wielu przypadkach warto dopłacić niewielką sumę i móc skorzystać z ubezpieczenia w razie większej liczby zdarzeń losowych.

Więcej o ubezpieczeniu szyb dowiesz się z tego artykułu: https://rankomat.pl/samochod/ranking-ubezpieczenie-szyb.

Kiedy ubezpieczenie szyb się opłaca?
Ubezpieczenie szyb jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy korzystasz z AC. W skład tej polisy również wchodzi pokrywanie kosztów napraw szyb, ale korzystniejszą opcją jest postawienie na osobny produkt. W ten sposób nie stracisz bowiem zniżek, które pozwalają na obniżenie wysokości składki nawet o kilkaset złotych. Naprawa szyb jest dosyć tania w porównaniu do innych uszkodzeń. Warto więc pokryć ją z osobnego ubezpieczenia i zachować zniżki w AC. Ubezpieczenie szyb nie wpływa bowiem na bezwypadkową historię. To zupełnie odrębny produkt, który w wielu przypadkach może uratować Twój budżet.

Ubezpieczenie szyb zwykle jest dość tanie, dlatego warto postawić na taki dodatek do pozostałych polis samochodowych. Większość towarzystw oferuje specjalne pakiety, które pozwalają na kompleksowe zabezpieczenie się przed koniecznością pokrywania kosztów napraw. Z tego powodu w wielu sytuacjach jest to opłacalne rozwiązanie, na które warto się zdecydować nawet w sytuacji, gdy nigdy wcześniej nie przydarzył Ci się wypadek związany z szybą.