Czym zajmuje się patrol rozminowywania?

W marcu 2014 roku w Zespole Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy odbyły się spotkania ośmioosobowego patrolu saperskiego z młodzieżą szkolną. Inicjatorem i organizatorem zajęć był wicedyrektor p. Czesław Stępiński. Miejski patrol saperski należy do Jednostki Wojskowej w Inowrocławiu. W całej Polsce działa 41 podobnych grup, zajmujących się wykrywaniem, przenoszeniem i niszczeniem pozostałości po II wojnie światowej. Działalność patrolu polega również na zapobieganiu nieszczęśliwym wypadkom poprzez konkretne instrukcje dotyczące zachowań oraz pokazywanie skutków ludzkiej bezmyślności.

Po przedstawieniu grupy, uczniowie obejrzeli prezentację ukazującą codzienną pracę saperów, przykłady kolejnych działań przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Były to wykrywacze pocisków, granatów i innych przedmiotów ciągle znajdujących się  w ziemi i nadal zagrażających ludzkiemu życiu i zdrowiu. Kolejna część spotkania, skierowana bezpośrednio do młodzieży w formie apelu, pokazywała, jak należy zachować się podczas znalezienia niewybuchu. Przede wszystkim należy powiadomić  rodziców, zgłosić policji, straży miejskiej lub straży pożarnej, a potem jednostki te  po zabezpieczeniu  przedmiotu, przekażą informację do patrolu saperskiego. Podejrzanych przedmiotów nie należy w żadnym wypadku ruszać, przenosić i rozbrajać! Uczniowie mogli też obejrzeć i przymierzyć jeden z najnowocześniejszych i najlepszych kombinezonów, posiadający klimatyzację, łączność i inne elementy umożliwiające skuteczną pracę sapera.

UM Nowy Dwór Maz

Dodaj komentarz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłacz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.